VIDEO: “Maxima” traģēdijā cietušajai Olgai maksājusi par klusēšanu un likusi parakstīt dokumentu, ka viss ir bijis “kārtībā”!

Uzklausot Zolitūdes traģēdijā cietušo liecības, šodien tiesā nāca gaismā līdz šim slepena vienošanās starp “Maxima Latvija” un vienu no traģēdijā cietušajām veikala darbiniecēm. Panorāmai bija iespēja iepazīties ar dokumenta saturu. Ko no vienošanās ieguva cietusī un ko pretī prasīja “Maxima Latvija”.

Brīdī, kad veikalam “Maxima” iebruka jumts, tajā strādāja arī Olga Kreitāle. Pēc pieredzētā viņai sākusies psiholoģiska saslimšana, kas novedusi līdz otrās pakāpes invaliditātei. No darba veikalā viņa aizgājusi, taču, nespējot segt ārstēšanās izdevumus, pērnā gada sākumā vērsusies pie bijušā darba devēja – “Maxima Latvija” – pēc palīdzības.

Parakstīta vienošanās, kurā “Maxima” apņemas gada garumā un 1600 eiro vērtībā apmaksāt psihologa konsultācijas. Pretī uzņēmums prasījis veikala darbiniecei parakstīties par divām lietām – vispirms, ka viņa atsakās no jebkādām tālākām materiālām vai nemateriālām pretenzijām pret bijušo darba devēju. Otrkārt – pretēji Olgas pašas pieredzei, jāparakstās, ka “Maxima” veikalā viss bijis kārtībā ar darba drošību un instrukcijām. Turklāt pieteikts, ka šī vienošanās ir slepena. “Maximas” advokāts tagad teic – uzņēmums palīdzēja, bet vēlējās nodrošināties pret tālākām pretenzijām.

maxima-kukulo

Uz LTV “Panorāma” jautājumu, vai šajā dokumentā bija runa ne tikai par pretenziju esamību vai neesamību, bet arī par to, ka Kreitāle apliecina, ka viss ar drošības instrukcijām ir bijis kārtībā, “Maxima” juridiskais pārstāvis Oskars Rode atbildēja: “Tas arī ietver sevī kaut kādas pretenzijas esamību vai neesamību. Tas arī viss”. Lūgts paskaidrot savu atbildi, viņš sacīja:

“Nu, ja šeit [tiesā] tiek izvirzītas pretenzijas par to, ka neviens nav īsti uzstājis, lai cilvēki iepazīstas [ar drošības instrukcijām], ka tas jau ir bijis formāli, ka atteikts [iepazīties ar instrukcijām] nav, bet neviens nav gribējis… Bet tagad paši pauž, ka tas viss ir noticis formāli, bet galvenokārt formāli no pašu darbinieku puses, tad tās ir pretenzijas! Tāpēc šādu pretenziju esamība vai neesamība arī tika fiksēta šajā vienošanā,” teica Rode.
Tā bijusi “Maximas” vēlme izvairīties no prasības pēc lielākas kompensācijas un arī centieni panākt sev labvēlīgas liecības tiesā attiecībā uz darba drošības instruktāžām veikalā, uzskata Kreitāles aizstāvis Mareks Halturins.

“Šeit, es domāju, ir izdarīts tāds kā spiediens no klienta, kuram šis negadījums radīja ļoti nopietnas veselības problēmas, invaliditātes grupu. Un izskatās, ka šī invaliditātes grupa var saglabāties uz visu mūžu. (..) Es domāju, ka šinī gadījumā “Maxima” ir vienkārši mēģinājusi samazināt savu zaudējumu apmēru, savu atbildības apmēru attiecībā pret šiem darbiniekiem, kas, manuprāt ir, netaisnīga, negodīga rīcība,” sacīja Kreitāles pārstāvis, advokāts Mareks Halturins.

Cietusī vienošanos parakstījusi, jo tobrīd neesot apzinājusies, ka šādi ierobežo savas tiesības uz pilnvērtīgu kompensāciju. Tagad vienošanās dokuments, visticamāk, tiks nodots vērtēšanai tiesai.

Cietušo liecību uzklausīšana turpināsies, arī nākamajās sēdēs prokurori daudz pārsteigumu no liecībām vairs negaida.

“Šobrīd galvenais tomēr ir gūt apstiprinājumu pirmstiesas izmeklēšanas laikā sniegtajām liecībām un, ja tomēr parādās kaut kādi līdz šim neizzināti, neizskaidroti apstākļi, tad tos noskaidrot,” sacīja prokurors Agris Skradailis.

Prokurors arī piebilst – šobrīd lielākais darbs ir apsūdzēto aizstāvjiem, jo apsūdzības puse pirmstiesas izmeklēšanā savu darbu ir labi paveikusi un par savāktajiem pierādījumiem ir pārliecināti.

VIDEO:


Avots: Lsm.lv

Leave a Comment