Uzmanies! Apjomīga krāpšana Facebook – nepievienojiet šos cilvēkus saviem draugiem!

Sociālajā tīklā  Facebook parādījies jauns krāpšanas paņēmiens, kurš ar katru dienu strauji plešas plašumā!

Kā tas izpaužas un kā to atpazīt?

Ja redzat, ka pienācis jauns draudzības uzaicinājums no cilvēka, kurš jau IR jūsu draugu sarakstā, ļoti iespējams arī Jūs cenšas iesaistīt krāpniecībā!

Kā tas ir iespējams?

Pavisam vienkārši – sākumā tiek izveidota kāda jau reāla Facebook lietotāja profila kopija – tiek nokopētas gandrīz visas fotogrāfijas un arī personīgā informācija. Tad visiem noskatītā upura draugiem tiek izsūtīti aicinājumi pievienoties draugiem, lai gan patiesībā Jūs jau esat īstās personas draugu sarakstā.

Facebook-krapsana

Kāpēc šī krāpniecības shēma tik labi darbojas?

Kā liecina novērojumi, lielākā daļa, ieraugot, ka pazīstams cilvēks atkal aicina draudzēties un redzot pazīstamu vārdu vai fotogrāfiju, bez īpašas iedziļināšanās to pievieno pie saviem kontaktiem. BET to noteiktie darīt NEDRĪKST! Protams, ja esat pārliecināti, ka tas patiešām ir  Jums pazīstama cilvēka otrs profils un tas ir 100% īsts, varat to pievienot kontaktiem, bet iepriekš rekomendējam ar cilvēku sazināties, izmantojot citu sociālu tīklu, īsziņas vai vienkārši piezvanot, lai būtu 100% droši, ka netiek pievienots krāpnieks!

Speciālisti brīdina!

Lai arī varētu šķist, ka nav nekā bīstama, pievienojot kādu savam Facebook draugu lokam, tomēr speciālist brīdina, ka šie cilvēki var piekļūt Jūsu personīgajai informācijai un izmantot to arī krāpnieciskiem mērķiem – šie cilvēki varēs:

  1. redzēt jūsu ierakstus,
  2. uzzināt jūsu atrašanās vietu,
  3. dzimšanas datus,
  4. fotogrāfijas
  5. un vēl dažāda veida informāciju, kuru var izmantot krāpšanas nolūkiem

Piemēram, krāpnieki var Jūsu vārdā sūtīt dažādas vēstules Jūsu draugiem un paziņām, tādā veidā cenšoties izzināt viņiem nepieciešamo informāciju par Jums. Ir novēroti gadījumi, kad šādi viltus profili it kā Jūsu vārdā Jūsu draugiem prasa aizdot naudu, kas, lai arī izklausās diezgan neticami, reizēm arī nostrādā!

Apkopojot iegūtos datus par šāda veida krāpniecību, izrādās, ka visbiežāk profilus vilto, tieši tāpēc, lai no cilvēkiem izkrāptu naudu!

Interneta drošības speciālisti rekomendē visiem Facebook lietotājiem arī uzlikt tādu uzstādījumu, lai tikai apstiprinati draugi redzētu Jūsu profila fotogrāfijas un citu personīgo informāciju!

Ierobežojiet arī piekļuvi jūsu kontaktu sarakstam – atveriet sadaļu „Draugi” (Friends) un, atbildot uz jautājumu „Kas drīkst redzēt jūsu draugu sarakstu?”, izvēlieties variantu „Draugi” (Friends).

Lūk, arī kāda Facebook lietotāja stāsts, kuram nācies saskarties ar krāpniekiem:

Reiz mani draugos uzaicināja kāda mana attāla radiniece Inna, ar kuru mēs kontaktējāmies ļoti reti. Man tas likās dīvaini, jo viņa jau bija manu draugu sarakstā. Tomēr nodomāju, ka viņas vecais profils ir bloķēts un pievienoju viņu saviem kontaktiem atkal. Jau pēc dažām minūtēm no jaunās „draudzenes„ atnāca vēstule. Pēc īsas standarta frāžu apmaiņas, Inna man pastāstīja dīvainu priecīgu ziņu: ”Esmu tik priecīga! Iedomājies, man Nacionālās palīdzības kampaņa piešķīra 200 000 grivnu! Viņi palīdz maznodrošinātajiem, pensionāriem, invalīdiem, īsāk sakot, tādiem kā mēs, uzlabot dzīves apstākļus!”

Uzreiz sapratu, ka tie ir krāpnieki. Uzrakstīju tūlīt pat savai īstajai paziņai uz īsto profilu, kas vēl aizvien bija aktīvs, ka viņas profils tika viltots. Tāpat piezīmēju arī, ka viltus Innai bija 34 draugi, kuri kontaktiem bija pievienoti tad pat, kad es. Viņas profilā bildes bija tikai dažas. Sarakstes laikā biju pamanījis arī muļķīgas pareizrakstības kļūdas, kas arī lika domāt, ka man ir darīšana ar krāpniekiem.”

Diemžēl, šis ir tikai viens no daudzajiem, pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdamajiem stāstiem..

Ņemiet vērā šos ieteikumus, lai izvairītos no krāpniekiem!

1. Rūpīgi izvērtējiet saņemtos draudzības uzaicinājumus un kārtīgi apskatiet jauno paziņu profilus. Pārliecinieties, ka profilam nav dublikāta jūsu sarakstā.

2. Atcerieties, ka arī jūsu draugu profilus kāds var uzlauzt. Tāpēc akli nesekojiet jūsu jauno paziņu aicinājumam apmeklēt jums nezināmas interneta adreses.

3. Uzmanīgi izvērtējiet jauno paziņu sūtītos tekstu – gramatiskās, ortogrāfijas kļūdas – krāpnieki bieži vien pieļauj muļķīgas kļūdas.

4. Brīdiniet savus draugus un paziņas, ja manāt, ka viņi pēkšņi sāk publicēt datus par ātras peļņas iespējām bez ieguldījumiem, par skandāliem no slavenību dzīves, par lūgumu atbalstīt materiāli u.t.t. Centieties savam draugam vai paziņai darīt zināmu faktu par aktivitātēm it kā viņa profilā. Ja cilvēks reti apmeklē Facebook, tad viņš ilgi var neuzzināt, ka viņa profils ir uzlauzts.

Atcerieties, ka jūsu drošība ir jūsu rokās!

Avots: Amizanti.lv

Leave a Comment