Leģionāru piemiņas diena jeb vienkārši 16. marts ir neoficiāla piemiņas diena, kad Latviešu leģiona veterāni un citi cilvēki piemin Latvijas iedzīvotājus, kuri cīnījās Trešā reiha bruņotajos spēkos Latviešu leģiona sastāvā.
Konfrontācijas un konflikti saistībā ar šo piemiņas dienu ik gadu ir gandrīz neizbēgami – arī šogad policijas aizturēja vairākus cilvēkus, kuri uzvedās provokatīvi – vairāk lasi šeit: VIDEO: Operatīvi! Ka policija ātri un bez žēlastības “sašņorēja” divus 16. marta provokatorus!? – bet pirmās konflikta situācijas sākās jau tālajā 1998. gadā. Tiek uzskatīts, ka sākumpunkts bijis 3. marta pensionāru pikets pie Rīgas Domes, ko izgaiņāja policija.
Krievijas plašsaziņas līdzekļi to atspoguļoja kā zvērīgu pensionāru sišanu.
15. martā Rīgā pie Brīvības pieminekļa piketēja ap 100 iedzīvotāju pret iecerēto gājienu. Neapmierinātība tika pausta arī nākamajā dienā gājiena laikā, kad pret gājiena dalībniekiem tika izkliegti dažādi saukļi. Krievijas Ārlietu ministrija izplatīja paziņojumu, atcere tika pasniegta kā nacisma glorificēšana.
Šo notikumu kontekstā kā atbildes reakcija šī diena 1998. gadā uz neilgu laiku kļuva par Saeimas apstiprinātu piemiņas dienu, tomēr jau 2000. gadā tika svītrota no svētku un piemiņas dienu saraksta. Šīs dienas izslēgšana no oficiālā valsts kalendāra bijusi nepieciešama, lai iestātos Eiropas Savienībā un NATO, viens no mājasdarbiem bijis eiropeiska skatījuma uz pagātni veidošana, atsakoties no leģionāriem kā vēstures varoņiem, un ka šī diena nav atzīmējama valstiskā līmenī, piemiņa godājama ģimenes lokā un dažādu nevalstisko organizāciju rīkotos atceres pasākumos.
Kā Krievijas ziņu mediju atspoguļo 16.marta gājienu šodien? Vai ir kas mainījies?
Noskaties Krievijas TV veidoto ziņu sižetu VIDEO nākamajā lapā!