Vairāk nekā 11 000 cilvēku ir parakstījušies par azartspēļu zāļu aizliegšanu visā Latvijas teritorijā. RīgaTV 24 raidījumā “Mana Balss” psihoterapeits Viesturs Rudzītis pauda, ka atkarību pārņemti cilvēki ir visvieglāk manipulējamie, tādēļ šī ir vērā ņemama problēma, kurai nepieciešams risinājums.
viens no iniciatīvas virzītājiem Juris Jurašs (JKP) diskusijas sākumā norādīja, ka iniciatīvas mērķis nav pilnībā aizliegt, bet gan ierobežot spēļu zāļu iespējamo atrašanās vietu daudzumu, atļaujot tām strādāt tikai 4-5 zvaigžņu viesnīcās.
Tā kā alkoholam un tabakai ir skaidri regulējumi, ko arī pati sabiedrība ir akceptējusi, Jurašs uzskata, ka azartspēļu izplatība un to ietekme uz sabiedrību ir jārisina tāda pat veidā.
Jurašs uzskata, ka nekur citur Eiropā nav novērojama tik izplatīta azartspēļu problēma, kāda tā ir Latvijā. Pagājušajā gadā azartspēļu industrijas ieņēmumi bija 280 miljoni – tas nozīmē, ka uz katru Latvijas iedzīvotāju azartspēļu zālēs zaudēti 150 eiro. Viņu šokē, cik milzīgas naudas summas katru gadu tiek nospēlētas, kā arī fakts, ka pilsētās azartspēļu zāles ir “uz katra stūra”: “Kur vēl redzēsim tādu situāciju, kā Rīgas mikrorajonos – nevaram 300-400 metrus noiet nepaejot 3-4 spēļu zālēm garām.”
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis uzskata, ka tā ir milzīga traģēdija Latvijas sabiedrībai. Viņa pieredzē ir plašs loks cilvēku, kas padevušies šai atkarībai: “Te faktiski ir vienošanās starp trijām pusēm: spēļu zāļu organizatoriem, valsti un vismaz vienu politisko partiju. Šie te trīs ir tik nekaunīgi, ka viņi aizmirst atdot kaut nelielu daļu atpakaļ tiem cilvēkiem, kas ir cietuši. Manuprāt, tas ir tas šokējošais.”
Savukārt producents Andrejs Ēķis uz šo rosinājumu raugās skeptiski un prognozē, ka tās aizliedzot, azartspēļu atkarīgie pāries uz interneta vidi, kas nav labākais risinājums, jo interneta vidē ir lielāka iespēja saskarties ar nelegālo piedāvājumu.
Latvijas spēļu biznesa asociācijas valdes priekšsēdētājs Andis Jacino piekrīt, ka ir cilvēki ar azartspēļu atkarības problēmām, bet atrast tam risinājumu traucē fakts, ka trūkst dialoga starp valsti, nozari un pašu sabiedrību.
Jacino uzskata, ka spēļu zāļu aizliegšana radīs tikai jaunas problēmas. Uzsvars ir jāliek uz profilaksi – jākonstatē problēmspēlētāji. Viņš arī uzskata, ka spēļu zāļu aizliegums nebūs efektīvs: “Citas Rietumu valstis šādu piedāvājumu jau sen ir izpildījušas un atzinušas par nederīgu. Tagad mēs virzāmies uz Krievijas pieredzi – kur kādreiz Maskavā bija 10 legāli kazino, tagad ir 40 nelegāli.”
Raidījums “Mana balss” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “”Mana balss” saturu atbild RīgaTV 24.
Avots: jauns.lv