Eiropas tirgi uz īsu brīdi sasniedza zemāko līmeni pēdējo trīs mēnešu laikā, jo pieauga spriedze Ukrainā. Investori pievērsās drošiem aktīviem, savukārt naftas cenas pieauga, baidoties no iespējamiem piegādes traucējumiem.
Eiropas fondu tirgi otrdien sasniedza trīs mēnešu zemāko līmeni, ko izraisīja plaša mēroga izpārdošana pēc Ukrainas bezprecedenta trieciena Krievijas militārajai bāzei. Tam sekoja tirgus satricinājumus.
Euro-Pan Stoxx 600 indekss nokritās par 1% sesijas sākumā, sasniedzot līmeni, kas pēdējo reizi tika novērots 8. augustā, bet pēc tam samazināja zaudējumus līdz 0,45% zemākam līmenim. Galvenie rādītāji atspoguļoja šo kritumu, Vācijas DAX un Francijas CAC 40 gan saruka par 0,67%, bet Spānijas IBEX 35 noslīdēja par 0,74%.
Enerģijas cenas pieaug, baidoties no piegādes traucējumiem
Enerģijas tirgi asi reaģēja uz bažām, ka Ukraina varētu vērsties pret Krievijas naftas un gāzes infrastruktūru, kas varētu traucēt globālo piegādi. Gan Brent, gan WTI jēlnaftas cenas pieauga par 3%, savukārt dabasgāzes fjūčeru cenas pieauga par 3,8%, sasniedzot gada augstāko līmeni, pirms tika samazināti daži ieguvumi.
Maikls Makartijs, Moomoo galvenais tirgus stratēģis, prognozēja turpmāku nestabilitāti: “Domāju, ka risinājums tuvojas, taču situācija, visticamāk, vispirms pasliktināsies. Naftas un gāzes cenas, visticamāk, būs neaizsargātas pret lēcieniem tuvāko nedēļu laikā.”
Ģeopolitiskā nenoteiktība veicināja pieprasījumu pēc drošiem aktīviem. Zelta līgumi biržā COMEX otrdien pieauga par 0,63%, pagarinot savu kāpumu līdz Āzijas sesijai un līdz plkst. 3:45 pēc Centrāleiropas laika sasniedzot USD 2644 par unci, kas ir vienas nedēļas augstākais līmenis.
Tāpat strauji pieauga Vācijas valsts 10 gadu obligāciju cenas, peļņas likmēm samazinoties par 10 bāzes punktiem līdz gandrīz mēneša zemākajam līmenim, pēc tam nedaudz palielinoties.
Vecākais tirgus analītiķis Kails Rods no Compital.com novērojis: “Lai kā arī būtu, jebkura eskalācija būs pozitīva enerģijai un negatīva Eiropas akcijām. Visticamāk, tas tā arī paliks līdz brīdim, kad notiks nozīmīga konflikta deeskalācija.”
Banku un patērētāju sektora rezultāti ir sliktāki
Izpārdošanas smagumu cieta banku sektors, jo bažas par visaptverošu konfliktu radīja bažas par Eiropas publiskajām finansēm. Stoxx Euro 600 banku indekss kritās par 1,4%, UniCredit akcijas dienas laikā kritās par 5%, bet pēc tam atguvās līdz 2,3% zemākam līmenim. Arī Banco Santander un BNP Paribas strādāja ar zaudējumiem attiecīgi 1,57% un 1,84% apmērā.
Patēriņa akcijas tika ietekmētas līdzīgi, LVMH un Nestlé katrai kritumam par 1,9%, bet L’Oréal – par 0,9%. Bažas par iespējamo Ukrainas un Krievijas konflikta saasināšanos, kas ietekmē Ķīnu – Eiropas lielāko luksusa preču tirgu – vēl vairāk pastiprināja nozares problēmas.
Eiropas aizsardzības akciju rallijs
Pretstatā plašākai izpārdošanai, pieaugot ģeopolitiskajai spriedzei, Eiropas aizsardzības krājumi pieauga. Rheinmetall AG un SAAB AB akcijas pieauga par vairāk nekā 3%, bet Thales pieauga par 1,68%.
Aizsardzības akcijas ir veicinājušas Donalda Trampa uzvara ASV vēlēšanās, STOXX Europe Aerospace & Defense indeksam novembrī pieaugot par 4,3%. Bažas par ASV samazināto finansējumu Ukrainai ir rosinājušas cerības uz Eiropas aizsardzības izdevumu palielināšanos.
Vācijas vadošā munīcijas ražotāja Rheinmetall AG krājumi kopš ASV vēlēšanu dienas ir palielinājušies par 30%, kas iezīmē 109% pieaugumu līdz šim. Savā Kapitāla tirgus dienas prezentācijā uzņēmums izklāstīja ambiciozus izaugsmes plānus, kuru mērķis ir līdz 2027. gadam noplenīt 20 miljardus eiro.
Eiro kurss
Sākotnēji eiro kurss pret ASV dolāru strauji kritās, bet otrdien izdevās noturēties nemainīgs. Trešdienas Āzijas sesijā EUR/USD pāris tirgojās pie 1.0590, un noskaņojums bez riska turpināja ietekmēt vienoto valūtu.
Ienesīguma starpība starp ASV un Vācijas valdības 10 gadu obligācijām palielinājās līdz augstākajam līmenim kopš aprīļa, padarot ASV dolāru pievilcīgāku par eiro. Analītiķi brīdina, ka eiro var nokrist līdz paritātei ar dolāru, ja līdz ar Trampa atgriešanos Baltajā namā turpināsies ģeopolitiskā spriedze.