Eiropas autoražotāji otrdien piedzīvoja akciju cenu kritumu pēc tam, kad Donalds Tramps draudēja ar vērienīgiem tarifiem Ķīnai, Meksikai un Kanādai.
Otrdienas vēlā rītā Vācijas Volkswagen grupas akcijas nokritās par 2,26% līdz 80,40 eiro, savukārt Stellantis akcijas samazinājās par 4,54% līdz 12,24 eiro, investoriem izsverot, kā Trampa piedāvātie tarifi Ķīnai, Meksikai un Kanādai varētu ietekmēt uzņēmējdarbību Eiropā.
Ievēlētais prezidents sacīja, ka viņš uzliks 25% nodokli visiem produktiem, kas tiek ievesti valstī no Kanādas un Meksikas, un papildu 10% tarifu precēm no Ķīnas kā vienu no viņa pirmajām darbībām ASV prezidenta amatā.
ASV ir lielākā preču importētāja pasaulē, un saskaņā ar jaunākajiem tautas skaitīšanas datiem, lielākie piegādātāji ir Meksika, Ķīna un Kanāda. Jaunie tarifi, ja tie tiks ieviesti, var paaugstināt cenas pārtikai, automašīnām un citām precēm ASV.
Arī Francijas automašīnu detaļu ražotāja Valeo akcijas kritās par 2,54%, bet BMW akcijas samazinājās par 1,36% pēc Trampa platformas Truth Social atjauninājuma.
“20. janvārī kā vienu no maniem pirmajiem izpildu rīkojumiem es parakstīšu visus nepieciešamos dokumentus, lai no Meksikas un Kanādas iekasētu 25% tarifu visiem produktiem, kas tiek ievesti ASV, un tās smieklīgajām atvērtajām robežām,” viņš rakstīja.
Saskaņā ar vairākām ekonomiskajām analīzēm pastāv plaša vienprātība, ka Trampa iepriekš ierosinātais 10% universālais tarifs visam ASV importam var būtiski traucēt Eiropas izaugsmi, pastiprināt monetārās politikas diverģenci un noslogot galvenās no tirdzniecības atkarīgās nozares, piemēram, automobiļu un ķīmisko vielu rūpniecību.
Ilgtermiņa ietekme uz Eiropas ekonomisko noturību varētu izrādīties vēl nozīmīgāka, ja tarifi izraisīs ieilgušos tirdzniecības konfliktus, liekot Eiropas Centrālajai bankai (ECB) reaģēt ar agresīvu likmju samazināšanu, lai mazinātu ietekmi.
Eiropas Komisijas dati liecina, ka 2023. gadā Eiropas Savienība uz ASV eksportēja preces 502,3 miljardu eiro vērtībā, veidojot piekto daļu no visa eksporta ārpus Eiropas Savienības.
Eiropas eksportu uz ASV veido mašīnas un transportlīdzekļi (207,6 miljardi eiro), ķīmiskās vielas (137,4 miljardi eiro) un citas rūpniecības preces (103,7 miljardi eiro), kas kopā veido gandrīz 90% no bloka transatlantiskā eksporta.
Saskaņā ar Nīderlandes bankas datiem Trampa tarifi samazinātu Eiropas izaugsmi par aptuveni 1,5 procentpunktiem, kas radītu potenciālus 260 miljardu eiro ekonomiskos zaudējumus, pamatojoties uz Eiropas aplēsto IKP 2024. gadā 17,4 miljardu eiro apmērā.
Ja Trampa tarifu ietekmē Eiropas izaugsme apsīks, Eiropas Centrālā banka (ECB) var būt spiesta reaģēt agresīvi, līdz 2025. gadam samazinot likmes līdz nullei.
Turpretim ASV Federālo rezervju sistēma var turpināt paaugstināt likmes, izraisot “vienu no lielākajām un noturīgākajām monetārās politikas atšķirībām” starp ECB un Fed kopš eiro ieviešanas 1999. gadā.
Iespējamais rezultāts: vājāks eiro, kas varētu palīdzēt kompensēt dažus neizdevīgus konkurences apstākļus Eiropas eksportētājiem, bet arī palielinātu importa izmaksas.
Natixis Corporate & Investment Banking Germany Eiropas makropētījumu vadītājs Dirks Šūmahers norāda, ka 10% tarifu paaugstināšana varētu samazināt IKP par aptuveni 0,5% Vācijā, 0,3% Francijā, 0,4% Itālijā un 0,2% Spānijā. Šūmahers brīdina, ka “eiro zona var ieslīgt recesijā, reaģējot uz augstākiem tarifiem”.