Sviesta cenu pieaugums Eiropas patērētājiem atstāj rūgtu garšu

Paceļoties Ziemassvētku gardumu cenām, eiropieši saskaras ar vēl vienu ikdienas izdevumu, jo sviesta cena pieaug. Visās 27 Eiropas Savienības dalībvalstīs no 2023. gada oktobra līdz 2024. gada oktobrim sviesta cena vidēji pieauga par 19%.

Tas ietvēra pieaugumu par 49% Slovākijā un par 40% Vācijā un Čehijas Republikā, saskaņā ar ES datiem un ziņojumiem, kas liecina, ka izmaksas ir turpinājušas pieaugt. Vācijā 250 gramu sviesta bloks tagad maksā no 2,40 līdz 4 eiro atkarībā no zīmola un kvalitātes.

Pieaugumu izraisījis globālais piena deficīts, ko izraisa ražošanas samazināšanās, tostarp ASV un Jaunzēlande, kas ir viena no pasaulē lielākajām sviesta eksportētājām, uzskata ekonomists Mariušs Dzivuļskis, PKO Bank Polski pārtikas un lauksaimniecības tirgus analītiķis Varšavā.

Eiropas sviestam parasti ir augstāks tauku saturs nekā ASV pārdotajam sviestam. To pārdod arī pēc svara standarta izmēros, tāpēc pārtikas ražotāji nevar slēpt cenu pieaugumu, samazinot iepakojuma izmērus, ko sauc par “sarukšanu”.

Sviesta deficīts Francijā 19. gadsimtā izraisīja margarīna izgudrošanu, taču franči joprojām ir vieni no lielākajiem sviesta patērētājiem kontinentā, tostarp cepšanai un mērcēm.

Polijas tirgus

Sviests Polijā ir tik svarīgs, ka valdība glabā tā krājumus valsts stratēģiskajās rezervēs, tāpat kā valsts gāzi. Valdība otrdien paziņoja, ka tā izlaiž aptuveni 1000 tonnu saldēta sviesta, lai stabilizētu cenas.

No novembra sākuma līdz decembra sākumam Polijā sviesta cena pieauga par 11,4% un pagājušajā gadā par 49,2% līdz gandrīz 37 Polijas zlotiem (8,7 eiro) par kilogramu nedēļā, kas beidzās 8. decembrī, liecina valdības aģentūras Nacionālā atbalsta centra dati. lauksaimniecībai.

Pircēji ir pamanījuši. “Ar katru mēnesi sviests kļūst dārgāks,” sacīja 77 gadus vecā Danuta Osinska, iepērkoties atlaižu pārtikas preču ķēdē Varšavā.

Viņai un viņas vīram patīk sviests, taču viņiem ir grūtības samaksāt par medikamentiem no savām mazajām pensijām. Tagad viņi ēd mazāk sviesta un vairāk margarīna, lai gan viņiem mazāk patīk garša.

“Nav ko salīdzināt,” sacīja Osinska. “Lietas kļūst arvien grūtākas un grūtākas.”

Sviesta izmaksas Polijā ir kļuvušas par politisku jautājumu. Tā kā nākamgad paredzētas prezidenta vēlēšanas, centriskā premjerministra Donalda Tuska pretinieki mēģina vainot viņu un viņa partiju “Pilsoniskā platforma”. Citi poļi vēlas vainot nacionālās bankas vadītāju, kurš nāk no opozīcijas politiskās nometnes.

Daži patērētāji izlemj, kur iepirkties, pamatojoties uz sviesta cenu, kas ir izraisījis cenu karus starp pārtikas preču ķēdēm, kas dažos gadījumos iepriekš mākslīgi uzturēja cenas zemas, kaitējot piensaimniekiem, norāda Polijas Piena kameras direktore Agņeška Mališevska.

Mališevska domā, ka sviesta inflāciju izskaidro iekšzemes, ES un globālas problēmas. Viņa apgalvo, ka galvenais iemesls Polijā ir piena tauku trūkums, jo piensaimnieki slēdz savus uzņēmumus vājā peļņas tirgus un smaga darba dēļ. Viņa un citi arī min augstākas enerģijas izmaksas, kas ietekmē piena ražošanu.

Ekonomists Dzivuļskis arī domā, ka sausums var būt faktors, kas samazina ražošanu. Piena cenu kritums pagājušajā gadā atturēja no investīcijām un lika piena ražotājiem ES ražot vairāk siera, kas nodrošināja labāku rentabilitāti, viņš sacīja.

Olīveļļa ir “sviests”, ko izvēlas Dienvideiropas iedzīvotāji

Dienvideiropas valstis, kuras daudz vairāk paļaujas uz olīveļļu, sviesta inflācija ir mazāk ietekmēta – vai arī tās vienkārši neuzskata to par svarīgu, jo patērē daudz mazāk.

Kopš pagājušā gada sviesta cena Itālijā ir palielinājusies vidēji par 44%, liecina piena tirgus analīzes kompānijas CLAL dati. Itālija ir septītā lielākā sviesta ražotāja Eiropā, bet olīveļļa ir vēlamie tauki, pat dažos desertos. Tāpēc sviesta cena tur neizraisa tādu pašu trauksmi kā Eiropas daļās, kas ir atkarīgas no sviesta.

 

Leave a Comment