Tieši Latvijas zinātnieki jau kādu laiku atpakaļ ir nākuši klajā ar inovatīvu izgudrojumu, radot jaunas pretvēža zāles. Šīs zāles pilnībā varētu mainīt visu pasauli, jo šīs inovatīvās zāles pilnībā spēj apturēt audzēja izplatību. Šī atklājuma autori ir saņēmuši Zinātņu akadēmijas balvu, līdz ar to šis tiek definēts, kā Latvijas diženākais izgudrojums.
Ikviens zina, ka vēzis ir 21. gadsimta viena no lielākajām sērgām, taču tikai retais var pieveikt šo slimību. Galvenais autors ir Organiskās sintēzes institūta zinātnieks Pāvels Arseņjans, kurš kopā ar saviem kolēģiem pie šī darba strādājis vairāk nekā 10 gadus, bet tikai tagad viss vainagojies panākumiem, tomēr tas nebūs nav viss.
Pāvels Arseņjans Organiskās sintēzes institūtā strādājis jau kopš deviņdesmitajiem gadiem un interese par vēža zāļu izstrādi viņam ienākusi prātā jau pēc pāris gadu strādāšanas institūtā. Tomēr visa sākums esot bijis mazliet savādāks, jo Pāvels esot vēlējies izstrādāt zāles, kuras būtu efektīvas pret krūts vēzi, tomēr laikam ejot, atklājās, ka šīs zāles lieliski sāka palīdzēt arī cita vēža paveidiem, tāpēc Pāvels turpināja zāles pilnveidot.
Zālēs saturošie sārma elementi pilnībā var nomākt audzēja augšanu līdz pat visiem simts procentiem. Zāļu pamatā ir ķīmiskais elements selēns, kas cilvēkus organismam ir ļoti nepieciešams un svarīgs, taču atklājās ka selēns ir lielisks līdzeklis, lai varētu sākt cīnīties arī pret vēzi. Pats interesantākais ir tas, ka šīs zāles ir spējīgas pilnībā apturēt metastāzes veidošanos, kura ir galvenā problēma cīnoties ar šo smago slimību. Pašlaik pasaulē ir pieejamas metastāzes terapijas, taču šāda terapija maksā 30 000 Euro. Tomēr Latvijā izstrādātās zāles būs daudz lētākas un daudz efektīvākas.
Latvija ir ierindojusies stabilā pasaules vēža ārstniecības praksē, tomēr lai šādas zāles varētu ražot masveidā, vajadzēs vēl pāris gadus, jo ražot šīs zāles masveidā ir pavisam, kas cits, nekā tās pielietot un pētīt mazos apjomos, jo šādām zālēm vajag milzum daudz atļaujas un jāiet cauri simtiem papīru, lai tās būtu pasaulē oficiāli atzītas.
VIDEO: