Eiropas tirgi pēc Trampa uzvaras samazinās, jo uzmanība tiek pievērsta Federālo rezervju sistēmai

Eiropas akciju tirgi trešdien lielākoties samazinājās, pretstatā ASV tirgu kāpumam, jo investori izsvēra Trampa tarifu politikas ietekmi uz eirozonas ekonomiku.

Galvenie Eiropas akciju indeksi izdzēsa agrīno pieaugumu un pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās noslēdzās zemāk, atšķiroties no Volstrītas rekordaugstajiem kāpumiem. Paneiropas indekss Stoxx 600 samazinājās par 0,54 %, DAX saruka par 1,13 %, bet CAC 40 saruka par 0,51 %.

Investori vērtēja Trampa prezidentūras iespējamo ietekmi uz Eiropas tautsaimniecību, īpaši tāpēc, ka parādījās “sarkanā viļņa” iespēja, republikāņiem saglabājot kontroli gan Pārstāvju palātā, gan Senātā.

Eiropas akcijas, iespējams, reaģēja arī uz iekšzemes faktoriem, jo Vācijas kanclers Olafs Šolcs atlaida finanšu ministru Kristianu Lindneru, izbeidzot koalīcijas valdības darbību un radot bažas par iespējamām ārkārtas vēlēšanām pirms plānotā marta datuma.

Gaidāms, ka tirgus uzmanība tiks pievērsta Federālo rezervju sistēmas lēmumam par procentu likmēm, kas ir būtisks faktors ilgtermiņa tirgus trajektoriju veidošanā, ņemot vērā notiekošo ekonomisko spiedienu. Lai gan politiskie notikumi bieži vien palielina svārstīgumu, pamatā esošie ekonomiskie pamatrādītāji joprojām nosaka noturīgas tendences.

DAX indekss piedzīvoja straujāko vienas dienas kritumu kopš augusta, īpaši smagi ietekmējoties Vācijas autoražotājiem, jo Trampa tarifu politika pastiprināja bažas par ASV un ES tirdzniecības karu. Ievērojami samazinājās vadošo Vācijas autobūves uzņēmumu akcijas: Porsche samazinājās par 5 %, Mercedes-Benz zaudēja 6,4 %, Volkswagen kritās par 4,3 %, bet BMW samazinājās par 6,5 %. Arī Stoxx Europe 600 Automobiles & Parts indekss samazinājās par 2,3 %, ietekmējot plašākā tirgus sniegumu.

Tomēr Trampa ievēlēšanas rezultātā ieguvēji bija aerokosmiskās un aizsardzības nozares uzņēmumu akcijas, un Stoxx Europe Aerospace & Defence indekss pieauga par 2,1 %, Airbus palielinājās par 0,37 %, bet Rheinmetall – par 3,2 %. Trampa paredzamā finansējuma atcelšana Ukrainai var vēl vairāk stimulēt aizsardzības izdevumus.

Volstrīta sasniedz jaunus rekordus

Vēlēšanu dienā ASV akciju tirgi piedzīvoja rekordlielus kāpumus: Dow Jones Industrial Average pieauga par 3,6 %, S&P 500 – par 2,53 %, bet Nasdaq – par 2,95 %. Russell 2000 mazo uzņēmumu indekss pieauga par 5,9 %, sasniedzot rekordaugstu līmeni. Volstrītā bija vērojams “riska noskaņojums”, jo CBOE Volatility Index (VIX) kritās par 20%, atspoguļojot ar vēlēšanām saistītās riska ierobežošanas samazināšanos.

Ieguldītāji pozitīvi reaģēja uz Trampa ierosināto nodokļu samazināšanu, ierobežojumu atcelšanu un programmu “Amerika pirmajā vietā”. Tomēr daži analītiķi brīdina, ka šī politika varētu izraisīt augstāku inflāciju un rosināt FED apsvērt procentu likmju paaugstināšanu, radot riskus akciju pamatrādītājiem.

Eiro nostabilizējas, jo dolārs atkāpjas

Eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru nedaudz atguvās, plkst. 5.11 pēc Viduseiropas laika (plkst. 5.11 pēc Viduseiropas laika) svārstoties 1.0738, pēc spēcīgas pārdošanas iepriekšējā dienā. ASV dolāra indekss (DXY) saruka par 0.1% līdz nedaudz zem 104, iespējams, atspoguļojot peļņas gūšanu valūtas tirgos, stabilizējoties ASV valdības obligāciju peļņas likmēm.

Tikmēr ar izejvielām saistītās valūtas, piemēram, Austrālijas, Jaunzēlandes un Kanādas dolārs, ceturtdienas Āzijas sesijā nostiprinājās, ko veicināja pozitīvi Ķīnas tirdzniecības dati. Šī tendence varētu sniegt zināmu atbalstu eiro kursam, atsākoties Eiropas tirgu darbībai, lai gan pagaidām vēl ir maz ticams, ka varētu mainīties plašākā eiro kursa lejupslīdes tendence.

 

Leave a Comment