No 2021. gada februāra līdz 2023. gada septembrim patērētāji platformā “Accept My IBAN” ir ziņojuši par gandrīz 3500 iespējamas IBAN diskriminācijas gadījumiem, galvenokārt Francijā un Spānijā, attiecīgi 31% un 21% no visiem gadījumiem.
Saskaņā ar Eiropas Revīzijas palātas (ERP) publicēto jauno ziņojumu ES patērētāji turpina saskarties ar diskrimināciju savu bankas kontu ģeogrāfiskās atrašanās vietas dēļ, neraugoties uz to, ka 2014. gada Vienotās euro maksājumu telpas (SEPA) regula to aizliedz, liecina Eiropas Revīzijas palātas (ERP) publicētais jaunais ziņojums.
Šo parādību dēvē arī par “IBAN diskrimināciju”, un tā attiecas uz gadījumiem, kad uzņēmums vai iestāde atsakās pieņemt SEPA pārskaitījumu vai maksājumu, jo IBAN ir no citas ES/EEZ valsts, nevis tās, kurā atrodas banka vai uzņēmums.
“IBAN diskriminācija var būt ļoti nepatīkama patērētājiem, jo tā var likt jums atvērt vairākus bankas kontus, ja dzīvojat dažādās ES dalībvalstīs, vai liedz izmantot jaunākos banku pakalpojumus, ko piedāvā Fintech,” Euronews sacīja Eiropas patērētāju organizācijas BEUC finanšu pakalpojumu vadītāja Anna Martina.
Luksemburgā bāzētā ECA norādīja, ka Komisijas centienus izskaust šo praksi kavē regulējuma nepilnības un atšķirīgi sodi par IBAN diskrimināciju – minimālais sods ir no 250 līdz 10 000 eiro, bet maksimālais sods – no 3500 līdz 10 miljoniem eiro, turklāt uzņēmumiem tas var sasniegt pat 10 % no gada apgrozījuma.
Diskriminācija, pamatojoties uz bankas konta atrašanās vietu, ir izraisījusi arī virtuālo IBAN skaita pieaugumu, kas, kā norāda Eiropas Banku iestāde (EBI), rada vairākus riskus saistībā ar nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, patērētāju un noguldītāju aizsardzību, atļauju izsniegšanu un pases izsniegšanu.
ES izpildvara ir atzinusi, ka, neraugoties uz tās veiktajiem pasākumiem, IBAN diskriminācija desmit gadus pēc regulas stāšanās spēkā joprojām ir neatrisināta problēma, taču apgalvo, ka tā nav ES mēroga parādība.
Saskaņā ar iniciatīvu “Accept my IBAN”, ko vada finanšu tehnoloģiju uzņēmums Wise, lielākā daļa iespējamo IBAN diskriminācijas gadījumu 2023. gadā attieksies uz Vāciju, Spāniju, Franciju un Itāliju – lai gan šie aprēķini ir piesardzīgi, jo iniciatīva darbojas tikai kā starpnieks ar ziņotājām iestādēm un ir vairāk veidu, kā sūdzēties par šādām problēmām.
Tāpat Eiropas Trešo personu pakalpojumu sniedzēju asociācijas (ETPPA) valdes locekle Fanija Rodrigeza sacīja, ka, lai risinātu šos jautājumus, Eiropas iestādēm ir obligāti efektīvāk jāīsteno spēkā esošie noteikumi un jāveicina ārvalstu IBAN atzīšana visās dalībvalstīs.
EFPA piebilda, ka ideālā gadījumā Eiropai būtu jāgūst labums no vienota ES IBAN numura, kas vēl vairāk stiprinātu vienoto tirgu, nevis liktu uzņēmumiem uzskatīt ES par sadrumstalotu tirgu, kurā ir grūtāk veikt uzņēmējdarbību.
ES Komisija pieņēma ieteikumus, taču skaidri norādīja, ka tās rīcības efektivitāte lielā mērā ir atkarīga no valstu kompetento iestāžu apņēmības īstenot un piemērot preventīvus un soda pasākumus valstu līmenī.