Brexit birokrātija Lielbritānijas uzņēmumiem ir izraisījusi preču tirdzniecības starp Apvienoto Karalisti un ES lejupslīdi, un šī problēma kļūst aizvien nopietnāka, brīdināts pētījumā.
Daudzi mazāki Apvienotās Karalistes ražotāji ir atteikušies no neliela apjoma eksporta uz ES, jo ir saskārušies ar vairāk noteikumiem un regulējumu, secināts Astonas Universitātes Biznesa skolas ziņojumā.
Pētījumā konstatēts, ka laikā no 2021. līdz 2023. gadam Apvienotās Karalistes preču eksports uz ES samazinājās par 27 % un preču imports – par 32 % salīdzinājumā ar to, kas, kā prognozēts, būtu noticis bez Brexit.
Ziņojumā nav iekļauts pakalpojumu sektors, kura rādītāji pēc Brexit ir bijuši labāki, nekā daudzi eksperti gaidīja.
Pētījumā konstatēts, ka ir samazinājusies arī tirdzniecības eksporta preču daudzveidība – uz katru ES valsti ir eksportēts par 1645 britu produktu veidiem mazāk.
Pētījuma autori norāda, ka tas skaidrojams ar to, ka mazāki Lielbritānijas ražotāji, sastopoties ar pieaugošo birokrātiju, atteikušies no nelielu sūtījumu eksportēšanas uz dažām ES valstīm.
Ziņojumā teikts, ka 2023. gadā ES un Apvienotās Karalistes tirdzniecība “ievērojami pasliktinājās”.
“Laika gaitā [tirdzniecības nolīguma] negatīvā ietekme ir pastiprinājusies, un 2023. gadā bija vērojams vēl izteiktāks tirdzniecības samazinājums nekā iepriekšējos gados,” teikts ziņojumā.
Lauksaimnieki, apģērbu ražotāji, kā arī koka un papīra ražotāji ir starp visvairāk skartajām nozarēm, un daudzu apakšnozaru ES eksporta vērtība ir samazinājusies vairāk nekā uz pusi.
Lielākais eksporta vērtības kritums bija vērojams ēdamo augļu un riekstu eksportam, kas samazinājās par 73,5 %.
Visvairāk tika ietekmēta tirdzniecība ar mazākām un attālākām ES valstīm, savukārt tirdzniecība ar lielākām un tuvākām valstīm tika ietekmēta vismazāk.
Tomēr autori norāda, ka neliels skaits nozaru ir izrādījušās noturīgas, jo īpaši attiecībā uz eksportu uz lielākām ES valstīm, piemēram, Vāciju un Franciju.
Tabakas, dzelzceļa un gaisa transporta nozarēs pieauga eksporta daudzveidība uz ES valstīm.
Valdības pārstāvis sacīja, ka tā “strādās, lai uzlabotu mūsu tirdzniecības un investīciju attiecības ar ES un likvidētu nevajadzīgos tirdzniecības šķēršļus, vienlaikus atzīstot, ka nebūs atgriešanās vienotajā tirgū, muitas savienībā vai pārvietošanās brīvībā”.
BBC ir sapratusi, ka nesen notikušajās sanāksmēs ar valdību uzņēmumu pārstāvji tika aicināti sniegt sākotnējās idejas par tirdzniecības attiecību ar ES “pārkārtošanu”, galveno uzmanību pievēršot “ekonomiskajai drošībai”.
Maz ticams, ka progress tiks panākts līdz nākamajam gadam, kad būs izveidota jaunā Eiropas Komisija un kad Apvienotā Karaliste būs pabeigusi jaunas rūpniecības un tirdzniecības stratēģijas.