Gazprom Export ir paziņojis, ka pārtrauks gāzes piegādi Austrijai pēc tam, kad Austrijas lielākais valstij piederošais fosilā kurināmā uzņēmums OMV ir saņēmis šķīrējtiesas spriedumu pret to.
Gazprom Export ir atklājis, ka pēc vairāk nekā 50 gadiem, no 16. novembra, pārtrauks gāzes piegādi Austrijai. Tas notika pēc tam, kad Austrijas lielākais fosilā kurināmā uzņēmums, valstij piederošais OMV, nesen pieņēma šķīrējtiesas spriedumu pret Gazprom Export par tās neregulārajām gāzes piegādēm Vācijā, kas pilnībā tika pārtrauktas 2022. gada septembrī.
Nīderlandes TTF gāzes cenas otrdienas pēcpusdienā samazinājās par 0,21%, bet šonedēļ pieauga par 10,34%, jo enerģijas tirgi piedzīvoja paaugstinātu svārstīgumu.
OMV atklāja, ka plāno šo šķīrējtiesas spriedumu kompensēt ar maksājumiem, ko tas ir parādā Gazprom Export saskaņā ar Austrijas gāzes piegādes līgumu, būtībā ieturot maksājumus. Gazprom Export ir Krievijas gāzes uzņēmuma Gazprom meitasuzņēmums.
Šis šķīrējtiesas lēmums tika pieņemts saskaņā ar Starptautiskās Tirdzniecības palātas (ICC) noteikumiem, un šķīrējtiesas pieprasījumu 2023. gada janvārī izvirzīja OMV Gas Marketing and Trading GmbH (OGMT).
OMV paziņojumā presei kompānijas mājaslapā norāda: “OMV ir pieņēmusi lēmumu piedzīt piespriesto zaudējumu atlīdzību 230 miljonu eiro apmērā plus procentus un izmaksas, kas pozitīvi palīdz līdzsvarot attiecīgos 2022.gadā radušos finansiālos zaudējumus. Uzņēmums veic nepieciešamos nākamos soļus, lai šķīrējtiesas spriedums stātos spēkā nekavējoties. OGMT apstiprina savu prasību ieskaitu pret rēķiniem saskaņā ar Austrijas gāzes piegādes līgumu ar Gazprom Export, lai iegūtu kompensāciju par piespriesto zaudējumu prasībām.’’
Paredzams, ka kompensētā summa tiks novirzīta OMV darbības naudas plūsmas rezultātu, kā arī tīras oglekļa uztveršanas un uzglabāšanas rādītāju uzlabošanai.
Pēc Krievijas un Ukrainas kinflikta risks turpināt darījumus ar Krievijas naftas un gāzes kompānijām, piemēram, Gazprom un Lukoil, cita starpā, ir ievērojami lielāks.
Arī Austrija pēdējos gados ir bijusi ievērojami vairāk atkarīga no Krievijas gāzes nekā citas Eiropas valstis, piemēram, Vācija un Apvienotā Karaliste. Arī citas valstis, piemēram, Slovākija un Ungārija, ir bijušas salīdzinoši vairāk atkarīgas no Krievijas gāzes, neskatoties uz situāciju Ukrainā.
Tomēr, ņemot vērā pieaugošo nenoteiktību par Krievijas gāzes piegādēm, valsts ir pielikusi vairāk pūļu, lai palielinātu attiecības ar citiem piegādātājiem, piemēram, Turciju un Norvēģiju. Tā ir arī izmantojusi savas lielās gāzes krātuves, lai pārliecinātos, ka pat tad, ja Krievija šoziem pārtrauks gāzes piegādi, tās iedzīvotājus tas ietekmētu minimāli.
Austrija ir turpinājusi investēt savā cauruļvadu kapacitātē, bet arī OMV ir apstiprinājusi, ka valsts gāzes krātuve pašlaik ir pilna par vairāk nekā 90%.
SPP, Slovākijas lielākais enerģijas piegādātājs, arī ir sadarbojies ar Azerbaidžānu, lai iegādātos dabasgāzi īstermiņa izmēģinājuma līguma ietvaros.