Saeima 18. februārī trešajā galīgajā lasījumā pieņēma likuma izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz, ja cilvēks atzīs savu vainu pārkāpumā un savlaicīgi samaksās viņam piespriesto sodu, amatpersona var lemt par viņa daļēju atbrīvošanu no naudas soda nomaksas. Tādā gadījumā 15 dienu laikā būs jāsamaksā puse no soda naudas summas.
Jaunā kārtība stāsies spēkā 2016.gada 1.septembrī.
Tāpat varēs daļēji atbrīvot no naudas soda samaksas, ja nebūs cietušo, nebūs apstākļu, kas pastiprina likuma pārkāpēja atbildību, lietā nebūs piemērota garantijas nauda, par izdarīto pārkāpumu nav paredzēta administratīvā aresta piemērošana, vai arī persona pēdējā gada laikā jau nebūs nosacīti daļēji atbrīvota no naudas soda samaksas.
Jāsaka gan, ka amatpersonas, protams, vērtēs, vai pārkāpumu izdarījušas cilvēkam ir tiesības saņemt iespēju maksāt mazāku sodu. Ja amatpersona atzīs, ka daļēja atbrīvošana no naudas soda nav piemērota taisnīga sodošā mērķa sasniegšanai, tad pārkāpējs maksās pilnu soda naudu.
Ja 15 dienu laikā samazinātais sods netiks samaksāts, tad soda saņēmējs maksās pilnu summu. Tāpat – lēmums par nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas soda samaksas zaudēs spēku, ja sodītā persona pārsūdzēs lēmumu par naudas soda uzlikšanu.
Jaunā kārtība nebūs spēkā, ja sods tiks uzlikts bez autovadītāja klātbūtnes – piemēram, pārkāpumi, kas fiksēti fotoradaros, kā arī tad, ja tiek sastādīts protokols par neatļautu apstāšanos un stāvēšanu, šoferim neatrodoties notikuma vietā.
Šādas likuma izmaiņas tikušas ieviestas, jo iepriekšējā sodu sistēma nav bijusi efektīva. Gadā tiek izrakstīti ap 600 000 administratīvo protokolu, taču tikai 40% sodu tiek samaksāti. Liela daļa sodīto personu cenšas novilcināt soda nomaksu, pārsūdzot pieņemtos lēmumus un tiesājoties gadiem.