Nedaudz vairāk nekā četrus gadus pēc 2013. gada 21. novembrī notikušās veikala Maxima sagrūšanas, kurā bojā gāja 54 cilvēki, darbu uzņēmumā Maxima Latvija ir pametis Ivars Svilāns, kurš 2014. gada vasarā tika pieņemts darbā, lai mēģinātu uzlabot kompānijas katastrofālo publisko tēlu, raksta portāls “Pietiek”.
No paša Svilāna ieraksta sociālajā tīklā Facebook 31. decembra pēcpusdienā šķietami izriet, ka viņš amatu uzņēmumā Maxima Latvija pametis pēc paša iniciatīvas un vēlēšanās.
Savā „atvadu” ierakstā Svilāns vēsta:
„Dārgie draugi! Viens traks, taču aizraujošs un vērtīgs posms ir noslēdzies un no Jaunā gada beidzu savas darba gaitas Maxima Latvija. Tā bija nenovērtējama pieredze, un galvenais – iespēja sastapt daudzus brīnišķīgus cilvēkus, ar kuriem reizi pa reizei atkal satiksimies darba un dzīves ceļos. Ir laba sajūta, jo triju gadu laikā daudz padarīts, daudz ir mainījies un viss jau turpinās.
Tie trīs (ar pusi) gadi aizlidoja kā amerikāņu kalniņos, no vienas puses – ļoti ātri, no otras – notikumu ziņā ir sajūta, ka tie bija vismaz seši. Paldies jums, kas bijāt (un esat!) kopā ar mani, jo, kā lasīju vienā gudrā rakstā, lielākā kļūda, ko cilvēki dara mainot darbus, ir neuzturēt un atstāt arī iepriekšējās draudzības. Paldies un – keep fighting! :)”
To cilvēku sarakstā, kuriem Svilāns izsaka publisku pateicību, ir arī pašreizējā Maxima Latvija vadība, taču zīmīgi, ka pats uzņēmums Svilāna aiziešanu (atšķirībā no pieņemšanas darbā) nekādi nav komentējis.
Tikmēr neoficiāli informācijas avoti apgalvo, ka Maxima vadībā jau pirms vairākiem mēnešiem noformulējies viedoklis – izcili labi apmaksātais „tēla uzlabotājs” vairs nav nepieciešams, jo Maxima veikala sagrūšanu un 54 cilvēku bojāeju plašāka sabiedrība jau ir aizmirsusi un Maxima vairs nav nepieciešams kaut formāli turpināt pēc traģēdijas – kad strauji samazinājās visa veikalu tīkla apgrozījums – izsludināto „pārmaiņu programmu”.
Netieši par labu šai versijai liecina arī tas, ka Svilāns nevis pārceļas uz kādu citu, iespējams, vilinošāku darbavietu, bet gan, izsakoties paša vārdiem, „pagaidām pauze elpas ievilkšanai”.
Pietiek šodien publicē fragmentus no intervijas ar Svilānu, ko viņš 2014. gadā sniedza, gatavojoties pārcelties darbā uz Maxima Latvija.
– Ir, kā lai saka – tas ir visizaicinošākais amats industrijā, kāds šobrīd ir, bet tas amats precīzi ir – Maxima Latvija korporatīvo attiecību vadītājs, pārmaiņu vadības grupas loceklis. Tas nav nekāds noslēpums, ka viņi no gada sākuma diezgan mērķtiecīgi pārtaisa visu organizāciju. Pēc tā visa, kas viņiem notika, vadības līmenī ir skaidrs, ka kaut kas nav īsti kārtībā un ir jāmaina ne tikai komunikācija, bet jāmaina ir pēc būtības tā organizācija un biznesa domāšanas veids. Palīdzēšu viņiem mainīties.
– Un kāpēc tādu lēmumu esat pieņēmis?
– Tas laikam ir miljons dolāru jautājums. Laikam ir grūti atbildēt man pašam. Bankā es esmu jau gandrīz deviņus gadus, un, ja kaut kas liekas interesanti… Interesanti no vienas puses, bet arī es domāju, ka varu ar to, ko es zinu, palīdzēt tai organizācijai mainīties, jo es pēdējos divus mēnešus pūlējos saņemt atbildes uz diviem jautājumiem – cik patiesa ir tā vēlme mainīties, un otrs ir korporatīvā kultūra.
Atbildes uz abiem jautājumiem ir labākas, nekā no ārpuses izskatās. Tā korporatīvā vide ir tāda laba. Par vēlmi mainīties es esmu gan ar lielo grupas vadību runājis, gan arī no tā, kas jau ir reāli izdarīts, jo tas, kas visvairāk pārliecina par kādām pārmaiņām, ir tas, kas ir izdarīts. Daudz kas ir arī izdarīts, kas no malas nav redzams.
Tas, kas man liekas pareizs, ir darbinieku slodžu mazināšana, algas fonda palielināšana, iekšējās korporatīvās vides mainīšana. Tie cilvēki, kas tur gāja iekšā, un ap to, – varētu izdoties. Pēc tā visa, kas ir noticis, kā saka, ir situācijas, kad zemāk vairs krist nevar. Un cilvēki to diezgan labi saprot, un ir attiecīgi un pakāpeniski jāiet un kaut kas jāmaina, lai ietu uz augšu.
– Un, ja nav noslēpums, kāda būs alga?
– To es laikam nedrīkstu teikt.
– Lielāka vai mazāka nekā Swedbank?
– Es padomāšu, vai es drīkstu pēc noteikumiem. Kopumā ir labāks piedāvājums. Tie faktori jau nekad nav tik vienkārši dzīvē.