Naktī uz 21. oktobri Zemes iedzīvotāji varēs vērot zvaigžņu lietu. Šīs dabas parādības šomēnes būs redzamas ar neapbruņotu aci. Dažiem pat būs iespēja piepildīt vēlēšanos.
Gaidāmajās brīvdienās kulmināciju sasniegs meteoru lietus Oriona – Orionīdu zvaigznāja, kas saistīts ar Haleja komētu (1P/Halley).
Pēdējo reizi tā Zemei garām devās 1986. gadā, bet daļas, kas no tās atdalās, ik gadu sasniedz Zemes atmosfēru divreiz gadā, veidojot meteoru lietu: pavasarī – Maija Akvarīdu, rudenī – Orionīdu.
Orionīdus vislabāk vēlot no pusnakts līdz rītam, debesu dienvidaustrumu pusē, skaidrā laikā.
Mēness šajā laikā būs aiz horizonta un vērošanai netraucēs.
Kāpēc zvaigznes “krīt”?
Meteoru plūsma ir dabas parādība, kad meteoru plūsma pietuvojas Zemei un aiz sevis atstāj skaistu “zvaigžņu asti”. Šī aste ir daudz spilgtāka, nekā parastu zvaigžņu gaisma, tāpēc to ir viegli pamanīt bez teleskopa un citām ierīcēm gadījumā, ja debesis ir skaidras.
Kur būs redzams zvaigžņu lietus?
Parasti šī dabas parādību var novērot Zemes Ziemeļu puslodes iedzīvotāji. Un vislabāk krītošās zvaigznes ir redzamas pēc pusnakts un gandrīz līdz rītausmai. Vislabāk zvaigžņu vērošanai izvēlēties paaugstinājumu, lai debesis neaizklātu koki vai ēkas.
Pēc Latvijas Astronomijas biedrības pārstāves Annas Ginteres vārdiem, paša ērtībai jāņem līdzi silta sega vai pludmales krēsls, jāapguļas un nepārtraukti jāvēro debesis – desmit minūšu laikā zvaigžņu vērotāji noteikti redzēs krītošu zvaigzni.
Kas var traucēt zvaigžņu vērošanai?
Šogad šīs skaistās dabas parādības vērošanai var būt vairāki šķēršļi. Pirmkārt, lietus un mākoņains laiks. Otrkārt, pārāk spilgts mēness neļaus izbaudīt debesis pilnā mērā.
Bet pēc Annas Ginteres vārdiem, šī nakts Rīgā būs pietiekami skaidra, tāpēc pēc plkst. 20.00 atsevišķās apkaimēs zvaigžņu lietu varēs redzēt arī pilsētnieki.
Māņticīgi cilvēki šajā gada laikā iedomājas dažādas vēlēšanās.
Avots: riga.lv