No atbildīgo dienestu puses ir publiskots paziņojums, ka tie pie katra, kurš izīrē istabu, dzīvokli vai māju, agrāk vai vēlāk ieradīsies “ciemos” Valsts ieņēmumu dienests. Ne tādēļ, lai tur padzīvotu, bet gan piedzītu nesamaksātos nodokļus, vēsta Neatkarīgā Rīta Avīze.
Izrādās, karu pret pelēko izmitināšanas tieši tūristiem paredzēto sektoru sākusi Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija. Latvijā ir aptuveni 100 viesnīcu. Tikmēr tādās populārās naktsmītņu meklēšanas vietnēs kā booking.com un airbnb.com nakšņošanas piedāvājumi Latvijā ir skaitāmi daudzos simtos – dzīvokļi, istabas, mājas. Viss, ko tūristu sirds var vēlēties un maciņš atļauties.
Taču atšķirībā no viesnīcām šie privātie iznomātāji lielākoties nemaksājot nodokļus, dempingojot cenas un atņemot viesnīcām klientus. Protams, viesnīcas nemaz nespēj piedāvāt Rīgas centrā istabu par 9 eiro. Taču savstarpēji salīdzināmas kvalitātes apartamentos viesnīcu piedāvājums esot uz pusi un vēl dārgāks nekā individuālajiem iznomātājiem.
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste stāsta, ka pirmie signāli par viesnīcu biznesam nedraudzīgo tendenci Eiropas viesmīlības nozarē pienāca no Itālijas. Krīzes gados itāļi pasāka izīrēt savus mitekļus – paši pārvācās uz lētākiem. Nu tas pats notiek arī Latvijā. Atkarībā no sezonas apritē ir 400 līdz 700 apartamentu.
“Mēs, protams, saprotam, ka tāda ir tendence arī Eiropā un visā pasaulē. Mēs nevaram apturēt šo jauno vilni – tirgū ienāk apartamenti, dzīvokļi. Taču spēles noteikumiem jābūt godīgiem,” spriež viesnīcu pārstāve.
Lai šo situāciju labotu, viesnīcnieku asociācija ķērusies pie plašas izpētes – tā studē izmitināšanas portālu piedāvājumus, vāc datus un noskaidro precīzas adreses, kurās notiek nereģistrēta saimnieciskā darbība. Bet tālāk to nodos Valsts ieņēmumu dienestam un pašvaldības policijai kārtības ieviešanai. Uzdevums gana sarežģīts, jo līdz salīgšanai potenciālajam klientam tiek atklāta vien aptuvena adrese – iela vai rajons.
Avots: Focus.lv