Vai zinājāt, ka Latvijā ilgstoši dzīvo cilvēki, kas nerunā latviešu valodā? Jā, tādi ir 10% no visiem Latvijas iedzīvotājiem! Viņiem trūkst motivācijas, vēlmes un/vai vajadzības apgūt valsts valodu. Daži pat nekautrējoties atzīst, ka nevēlas runāt latviešu valodā.
Veicot nelielu aptauju ar nejauši sastaptiem cilvēkiem, tiek noskaidrots, ka kāds ļoti ātrā laikā var iemācīties latviešu valodu, kādam vajag 5 gadus, bet vēl kāds atzīst, ka mācījies latviešu valodu ir, bet nekas nav sanācis..
Taču arī sabiedrības locekļi, kas runā valsts valodā, nedaudz grēko, jo, kolīz sarunas biedrs komunicē savā dzimtajā valodā, kas nav latviešu valoda, tā latviski runājošais tūliņ pat pārslēdzas uz svešvalodu. (Un te nav runa par tūristiem.) Līdz ar to citā valodā runājošiem ir sajūta, ka, dzīvojot Latvijā, mierīgi var iztikt bez valsts valodas zināšanām.
Žurnālists Kārlis Streips uzskata, ka gados veciem cilvēkiem nevajg spiest iemācīties Latvijas valsts valodu: “Es domāju, ka tas ir paaudžu jautājums. Un, ja ir cilvēks, kam ir 80 gadi, un kurš visu mūžu ir dzīvojis Padomju Savienībā, tagad Latvijā.. Nav īsti iemesla viņu spiest iemācīties latviešu valodu. Viņš tāpat aizies pie Dieva ar laiku, un runās ar Dievu krievu valodā.”
VIDEO: