“Es domāju, īstais mērķis bija Eiropas naudas apgūšana. Eiropa dod naudu, nu, davai, radīsim! Kāpēc iet vienkāršāko ceļu ar mazu budžetu, ja var iet sarežģītāku ceļu?” jauno e-veselības sistēmas izveides procesu komentē Māris Rēvalds.
“Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā “Preses klubs”, komentējot e-veselības sistēmas izveides procesu, kas, viņaprāt, tika nevajadzīgi sarežģīts.
Rēvalds norādīja, ka projektā bija iesaistīts pārāk daudz atbildīgo. “Tur mainījās vadība un izpildītāji, kuru bija daudz. Bija “Lattelecom” un privātie komersanti… Viņi visi ir dažādi. Varbūt būtu bijis labāk, ja būtu bijis vienās rokās,” sacīja Rēvalds. Viņš skaidroja, ka atbildīgie neieklausījās veselības pakalpojumu sniedzēju viedokļos, pat apspieda tos:
“Aizmirstiet, ka tur kāds būtu ieklausījies pakalpojumu sniedzējos. Ir pat pretēji. Kad notika, piemēram, sistēmas testi (viņi notika jau daudzus gadus atpakaļ), tad visi tie, kas brauca uz “Lattelekom”, bija spiesti parakstīt vienošanās līgumu, ka viņi nedrīkst neko izpaust, ka šis tests ir absolūti konfidenciāls. Tātad nedrīkst kritizēt!”
Rēvalds uzskata, ka sadarbību vajadzēja organizēt citādi. “To sadarbības formu, kas ir no valsts puses, manuprāt, varētu organizēt gudrāku un pareizāku un tiešām ar mums runāt un darīt,” sacīja Rēvalds.
no 1.janvāra Latvijā sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.
Pirmajās dienās uz problēmām sistēmas darbībā norādījušas vairākas Latvijas medicīnas iestādes, ģimenes ārsti un aptiekas.
E-veselības sistēmā “strādāt ir neiespējami”, jo tajā nevar izrakstīt receptes, noslēgt darba nespējas lapas, kā arī sistēmā nav reģistrēti vairāki medikamenti un medicīnas preces, šādu viedokli pirms dažām dienām pauda vairāki Rīgā praktizējošie ģimenes ārsti.
Ģimenes ārste Ella Šatalova aģentūrai LETA norādīja, ka strādāt ar e-veselību šobrīd ir “briesmīgi un neiespējami”, un no tā cieš gan viņa, gan pacienti.
Lielākās problēmas sagādājot tas, ka sistēmā netiek pieņemtas receptes, nav ievadīti vairāki medikamenti un medicīnas preces. “Tie pacienti no Ogres, Salaspils, kurus sākumā iedrošināju, ka ar e-sistēmu viss darbosies, man vairs neuzticas un brauc speciāli pēc [papīra] receptēm uz Rīgu, jo nekas nestrādā. Katra recepte ir problēma, nevaru izrakstīt nevienu medicīnas preci un bērniem līdz divu gadu vecumam – pat vitamīnus nē,” sacīja ārste.
Viņa skaidroja, ka sistēmā no medicīnas precēm neuzrādās ne pamperi, ne citas mantas. Turklāt, zīdaiņiem neesot iespējams izrakstīt pat vitamīnus, jo sistēma neļaujot to darīt personai, kura nav reģistrēta kā ģimenes ārsta pacients, taču, lai to izdarītu, reģistrācija jāveic caur Nacionālo veselības dienestu (NVD), kas atkal prasot laiku, lai gan iepriekš receptes zīdaiņiem varējis izrakstīt, izmantojot vien personas kodu.
VIDEO:
idioti,pēc debilās,korumpētās valdības cietums raud