Tieši šobrīd Lietuvas galvaspilsētā Viļņā izsludināta ārkārtas situācija, jo vairāku daudzdzīvokļu namu karstā ūdens apgādes sistēmās konstatēta leģionāru slimību izraisoša baktērija. Diemžēl leģionāru slimība tur jau paņēmusi arī kādas sievietes dzīvību. Arī Latvijā šogad ar leģionāru saslimuši jau astoņi cilvēki, bet aizdomas par vēl vienu saslimšanas gadījumu ir Aizkrauklē, vēsta LNT ziņas.
“Rīgas ūdens” laboratorijās ūdens kvalitāti pārbauda ik dienas. Ūdens, ko nodod centrāli patlaban nav siltāks par +8 grādiem, taču mājas apstākļos caurulēs tas var sasilt vai arī apsaimniekotāja uzsildītais karstais ūdens var atdzist līdz temperatūrai, kad baktērija sāk intensīvi vairoties.
“2016. gadā bija paņemts 101 paraugs. Un pozitīvi paraugi karstā ūdens sistēmā 62% un aukstā – 38%, jo tā vairošanās temperatūra no 20 līdz +45, tāpēc protams aukstā ūdenī mazāk piesārņots ūdens, karstā vairāk. Tā ir bijis visus šos gadus,” teic SPKC pārstāve Anita Brila
SVARĪGI:
Tieši tādēļ pēc vairāku dienu prombūtnes, kad ūdens caurulēs ir sakrājies un sastāvējies, uzreiz lietot to nevajadzētu. Lai izvairītos no saslimšanas ar legionelozi, speciālisti iesaka regulāri iztecināt karsto un auksto ūdeni, sekot līdzi tam, lai ūdens filtrā vienmēr būtu jauns filtrs, kā arī gaisa mitrinātājos un citās ierīcēs, kas darbojas ar ūdens palīdzību, vienmēr ieliet svaigu ūdeni.
Ja atklāj legionellas perēkli apsaimniekotājam parasti uzdod strauji paaugstināt ūdens temperatūru ūdens apgādes sistēmā virs 50 grādiem, lai baktērijas ietu bojā, bet iedzīvotājus informē par slimības cēloņiem, simptomiem, ārstēšanos un profilaktiskajiem pasākumiem. Jāpiebilst, ka slimības inkubācijas periods ir no dažām dienām līdz nedēļai. Ja infekciju neatklāj laikus un ārstēšana ir novēlota, pat līdz 20% gadījumu var būt ar letālām sekām.
Raksta turpinājums un VIDEO sižets nākamajā lapā!