Žurnāliste, kā trauku mazgātāja, iefiltrējas Tokyo City – atklāj aplokšņu algas un citas nelikumības!

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” žurnālisti sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā “Tokyo City” atklājuši aplokšņu algu un nelegālās nodarbināšanas pārkāpumus, aģentūrai LETA pastāstīja raidījuma vadītājs Guntis Bojārs, raksta portāls focus.lv

LTV aģentūru LETA informēja, ka no nākamās pirmdienas, 25.septembra, raidījums “Aizliegtais paņēmiens” uzsāks piecu raidījumu sēriju ar nosaukumu operācija “Tokija”, kas būs vērojama LTV kanālā katru pirmdienas vakaru plkst.19.30.

Raidījumu sērijas laikā varēs vērot, kā piecu mēnešu garumā “Aizliegtā paņēmiena” žurnāliste kā trauku mazgātāja iefiltrējās vienā no lielākajiem Rīgas ēdināšanas uzņēmumiem “Tokyo City”.

Aizsega laikā atklāti tādi pārkāpumi kā darbinieku atalgojuma izmaksa aploksnēs, oficiāli neuzskaitītas darba stundas, kā arī nelegāla studentu no Uzbekistānas un Bangladešas nodarbināšana. Izmeklēšanas gaitā iesaistījies arī Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Finanšu policija.

Taujāts, kā raidījuma veidotājiem radās ideja veikt izpēti tieši “Tokyo City”, Bojārs sacīja, ka kopš “Aizliegtā paņēmiena” pirmās sezonas veidoti dažādi raidījumi par aplokšņu algām, turklāt iepriekšējā sezonā tika veidots raidījums par vidējā atalgojuma līmeni Latvijas elitārākajos restorānos. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka raidījuma veidotāji laika gaitā ir saņēmuši ļoti daudz informācijas no dažādiem cilvēkiem par nelikumībām ēdināšanas sektorā.

Runājot par to, kur raidījums izvēlējies veikt izpēti, “Aizliegtā paņēmiena” vadītājs norādīja, ka sākotnēji žurnālisti darbā pieteicās gandrīz visās zināmākajās sabiedriskās ēdināšanas iestādēs, tostarp “Lido”, “Čili Pica” un “Double Coffee”. Pēc Bojāra teiktā, vairākās iestādēs, pārrunājot atalgojuma jautājumu, visas ar to saistītās procedūras izrādījās korektas. Tomēr trīs uzņēmumos atklājās likumam neatbilstošas algu izmaksas procedūras. No tiem, raidījuma veidotāji izvēlējās izpēti sākt “Tokyo City”, jo tur darbu varēja sākt uzreiz. “No aprīļa sākām strādāt,” sacīja Bojārs.

Viņš norādīja, ka laikā, kad “Aizliegtā paņēmiena” žurnāliste “Tokyo City” strādāja par trauku mazgātāju, atklājās vairums pārkāpumu, kas saistīti ar darba samaksām un pilsoņu nodarbinātību no trešajām valstīm, izmantojot aplokšņu algas un apejot dažādus ierobežojumus. Tāpat atklājies, kā pati sabiedriskās ēdināšanas iestāde nonākusi pie tik liela skaidras naudas apmēra.

“Aizliegtā paņēmiena” vadītājs pauda izbrīnu, ka Latvijā sabiedriskās ēdināšanas sektora uzņēmēji turpina nodarboties iepriekšminētajām nelikumībām, ņemot vērā, ka krimināllieta par restorānu tīklā “Gan Bei” konstatētajām manipulācijām ar kases aparātiem noslēdzās salīdzinoši nesen. Viņaprāt uzņēmējiem no tās vajadzētu mācīties, jo visas tajā iesaistītās personas saņēma nosacītu sodu, valstij samaksājot aptuveni vienu miljonu eiro.

“Likās, ka vajadzētu no tā mācīties, bet izrādās, ka uzņēmēji to izvēlas turpināt darīt, zinot kādas ir sekas,” sacīja Bojārs.

Taujāts, vai “Tokyo City” gadījumu varētu pielīdzināt tā dēvētajai restorānu tīkla “Gan Bei” krimināllietai, “Aizliegtā paņēmiena” vadītājs atbildēja apstiprinoši.

Raksta turpinājums nākamajā lapā!

Leave a Comment