Dermatologs Raimonds Karls norāda, ka Latvijā aizvien vairāk tiek diagnosticēti jauni melanomas gadījumi. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tas sāk attīstīties, ir cilvēka dzīves laikā uzkrātais ultravioletais starojums.
Viņš sacīja, ka pēc tumšās sezonas cilvēki ir noilgojušies pēc saules, tomēr saule nav labākais D vitamīna avots. “Melanoma visbiežāk attīstās tieši uz tām ķermeņa daļām, kuras visbiežāk pakļautas ultravioletā starojuma kaitīgajai iedarbībai,” skaidroja Karls.
Kā informēja pacientu biedrībā “Dzīvo bez bailēm”, Latvijā ik gadu tiek diagnosticēti aptuveni 200 jauni melanomas gadījumi, un ar katru gadu šis skaitlis palielinās. Maijs ir starptautiskais melanomas mēnesis, tāpēc arī Latvijas speciālisti atkārtoti uzsver sauļošanās kaitīgumu un mudina iedzīvotājus nevilcināties ar ādas veidojumu pārbaudi.
Biedrībā norādīja, ka atšķirībā no daudzām citām onkoloģiskajām saslimšanām melanomai raksturīgi, ka ar to slimo cilvēki visos vecuma posmos, tostarp arī gados jauni.
Kā norāda speciālisti, kaut arī melanoma ir agresīvākais no ādas vēža veidiem, tā ir veiksmīgi ārstējama, ja tiek atklāta agrīnā stadijā. Šī iemesla dēļ ikvienam, kurš pamana kādas aizdomīgas izmaiņas ādas veidojumos, ieteicams nekavējoties konsultēties ar ārstu, nevis nogaidīt, vai sekos vēl kādas izmaiņas.
Melanomas mēneša laikā, 24.maijā, plkst.11 dermatologs Karls sadarbībā ar pacientu biedrību “Dzīvo bez bailēm” aicina iedzīvotājus uz publisku lekciju “Melanoma. Kā sevi pasargāt?”. Lekcija ir bezmaksas, un tā notiks klīnikā “Derma Clinic Riga”.
Visbiežāk ar melanomu slimo cilvēki vecumā no 40 līdz 60 gadiem, bet ar katru gadu saslimušo vidū arvien vairāk ir gados jauni cilvēki, piebilda biedrībā.
Maijs ir melanomas informatīvais mēnesis visā pasaulē, un tā laikā veselības aprūpes speciālisti aicina iedzīvotājus pievērst pastiprinātu uzmanību aizdomīgiem ādas veidojumiem un pārbaudīt ādas veselību.
Avots: LETA.lv