Amerikas Savienoto Valstu regulatori pieprasa piemērot stingrus sodus pret Google par monopola izvēršanu.
Situācija ir saasinājusies pēc tam, kad Google augustā zaudēja lielu pretmonopola lietu, tiesnesim nolemjot, ka uzņēmums ir monopolists, kam sekojoši regulatori uzstāj uz Chrome pārlūkprogrammas pārdošanu.
Pārlūka Chrome pārdošana “neatgriezeniski apturēs Google kontroli pār šo kritisko meklēšanas piekļuves punktu un ļaus konkurējošām meklētājprogrammām piekļūt pārlūkprogrammai, kas daudziem lietotājiem ir vārti uz internetu,” trešdien norādīja ASV Tieslietu ministrijas juristi.
Regulatori vairs nepieprasīja Google pārdot Android, taču sacīja, ka tiesnesim būtu skaidri jānorāda, ka uzņēmumam joprojām var tikt pieprasīts atteikties no viedtālruņu operētājsistēmas, ja tā uzraudzības komiteja turpinās redzēt pārkāpumus.
Tiesas sēdes par Google sodu ir paredzēts sākt aprīlī, un ASV apgabala tiesnesis Amits Mehta vēlas pieņemt galīgo lēmumu līdz septembra sākumam.
Ja Mehta pieņems valdības ieteikumus, Google būs spiests pārdot savu 16 gadus veco pārlūkprogrammu Chrome sešu mēnešu laikā pēc galīgā sprieduma. Tomēr uzņēmums, visticamāk, pārsūdzēs jebkuru sodu, iespējams, pagarinot juridisko cīņu, kas ir vilkta vairāk nekā četrus gadus.
Izmaiņas ASV administrācijās janvārī varētu arī nozīmēt, ka Tieslietu departamenta juristi, kas manto lietu, ir mazāk stingrāki, lai gan eksperti netic, ka viņi atteiksies no pretmonopola lietām.
Valdība arī vēlas, lai tiesnesis aizliegtu Google slēgt darījumus, lai tās meklētājprogramma būtu noklusējuma opcija Apple iPhone un citās ierīcēs.
No otras puses, Eiropas patērētājiem ir iespēja izvēlēties savu noklusējuma pārlūkprogrammu ierīcēs Digitālo tirgu likuma dēļ.
Kents Vokers, Google un mātes uzņēmuma Alphabet galvenais juridiskais darbinieks, Tieslietu departamenta priekšlikumu nosauca par “ekstrēmu”.
Tieslietu departamenta juristi “iesniedza satriecošu priekšlikumu, kas paredz dramatiskas izmaiņas Google pakalpojumos,” teikts Vokera paziņojumā. Viņš piebilda, ka viņi virza “radikālu intervences programmu, kas kaitētu amerikāņiem un Amerikas globālajai tehnoloģiju vadībai”.
Vokers sacīja, ka priekšlikums apdraud amerikāņu patērētāju privātumu un drošību, “atvēsinās” Google ieguldījumus mākslīgajā intelektā un kaitēs inovatīviem pakalpojumiem.
Mēģinot izjaukt uzņēmumu, pēc lielas pretmonopola tiesas procesa Microsoft tika piemērots līdzīgs sods. Tomēr apelācijas tiesa atcēla rīkojumu, kas būtu sagrāvis Microsoft, un, pēc daudzu ekspertu domām, precedents liks tiesnesim Mehtam nevēlēties iet līdzīgu ceļu ar Google lietu.