Žurnāla Ir izdevēju „tviterblēdība”, ko vairākkārt aprakstījis Pietiek, ir nostrādājusi: tūkstošu, varbūt pat desmitu tūkstošu neīstu, viltotu Twitter profilu uzdošanā par reālu lasītāju auditoriju prokuratūra nav saskatījusi noziedzīga nodarījuma pazīmes, līdz ar to uzņēmumam vairs nav šķēršļa tikt pie kārotās nodokļu maksātāju naudas – 45 tūkstošiem eiro.
Kā jau ziņots, šā gada aprīlī ar pretrunīgi vērtētiem rezultātiem noslēdzās Valsts kultūrkapitāla fonda rīkotais konkurss mediju projektiem, sadalot 490 000 eiro lielus valsts līdzekļus valsts mērķprogrammas Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā ietvaros.
Žurnāla Ir izdevējs – AS Cits medijs šajā konkursā startēja ar diviem projektiem Pētnieciskā žurnālistika IR – tiesiskums, ēnu ekonomika būvniecībā, pamestie bērni un Nozīmīgi notikumi IR – ieraugi, saproti, dalies!. Konkursa komisija atbalstīja tos abus, kopā no valsts līdzekļiem šim uzņēmumam nolemjot piešķirt ceturto lielāko summu – kopā 45 000 eiro.
Konkursā atbilstoši tā nolikumam pretendentiem uz valsts finansējuma saņemšanu bija jāiesniedz informācija par „medija sasniedzamo mērķauditoriju (apjoms un iespējami detalizēts raksturojums, pievienojot raksturojumu pamatojošus grāmatvedības un/vai trešo personu datus kā mediju auditoriju pētījumi u.c., ja attiecināms)”. Šie dati bija viens no izvērtējamiem kritērijiem, lai pretendenti varētu saņemt valsts finansējumu.
Abos AS Cits medijs projektos bija uzrādīts, ka izdevuma Ir (attēlā – tā galvenā redaktore un Cita medija valdes locekle Nellija Tjarve) sociālā tīkla Twitter konta @irLV auditorija esot „73 500 cilvēku”, minot arī šīs auditorijas sadalījumu pēc vecuma un dzimuma. Kā rāda konkursa komisijas locekļu veiktā izvērtējuma dokumentācija, ziņas par Cita medija minēto auditoriju viņiem bija nozīmīgs faktors lēmumam par valsts naudas piešķiršanu.
Taču īstenībā žurnāla Ir izdevēja sniegtās ziņas par Twitter konta sekotāju skaitu, kas esot „73 500 cilvēku”, bija klaji nepatiesas. Oficiāli pasūtīti un saņemti dati par AS Cits medijs uzrādīto Twitter kontu @irLV skaidri apliecināja, ka tā valsts atbalsta konkursā minētie dati par tā „73 500 cilvēku” lielo sekotāju skaitu ir nepatiesi un ka vismaz tūkstoši, ja ne desmiti tūkstošu no Cita medija uzrādītajiem „73 500 cilvēkiem”, kuri iepazīšoties ar par valsts naudu sagatavoto notikumu „kartotēku”, skaidrojošu komiksu, video animācijām utml., reāli nepastāv.
Pasaulē manipulācijas ar sociālo tīklu profilu auditoriju ir plaši izplatīta parādība, – dažādos parasti krāpnieciskos nolūkot tā ar viltus profiliem tiek palielināta gan pašu spēkiem, gan arī šādus profilus vienkārši nopērkot „vairumā”. Ir izdevēja gadījums drīzāk liek domāt par otro variantu.
Taču Valsts policija, kurai šie dati tika nosūtīti, šādas nepatiesas informācijas iesniegšanā, lai saņemtu valsts finansējumu, nekādas noziedzīga nodarījuma pazīmes nesaskatīja, un nu arī Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra nodokļu maksātāju naudas kārotāju rīcībā noziedzīgu nodarījumu nav saskatījusi, līdz ar ko Ir izdevējam vairs nav šķēršļu tikt pie kārotās nodokļu maksātāju naudas. Pietiek šodien publicē pilnu prokuratūras atzinuma tekstu:
Raksta turpinājums nākamajā lapā!