Kā parādījās zodiaka zīmes? Patiess horoskopa stāsts

Mēs pastāstām, kā un kad parādījās 12 zodiaka zīmes un kāpēc cilvēki sāka ticēt horoskopiem.

Lai gan dažas horoskopu vietnes piedāvā prognozes, kuru pamatā ir zvaigžņu “kustība”, ir svarīgi atcerēties, ka kustas ir Zeme, nevis zvaigznes. Iemesls, kāpēc zvaigznes pārvietojas gan naktī, gan visu gadu, ir tāpēc, ka Zeme griežas ap savu asi un ap Sauli. Bet pirms lielākā daļa cilvēku par to uzzināja, viņi pavadīja daudz laika, domājot par to, kas notiek debesīs.

Tātad, lai gan astroloģija, kas meklē atbildes, zīmes un prognozes debess ķermeņu kustībās, pati par sevi nav zinātne, cilvēki jau sen vēro zvaigznes, lai plānotu savu dzīvi. Lauksaimnieki debesis izmantoja kā kalendāru jau senajā Ēģiptē, kad ap jūlija vidu Sīriusa celšanās, saukta par “Suņu zvaigzni”, tika uzskatīta par zīmi, ka tuvojas ikgadējie Nīlas plūdi. Ceļotāji izmantoja debesis kā kompasu, sekojot zvaigznēm, lai zinātu, kurp doties. Daudzi cilvēki arī ķērās pie debesīm kā mistiska ceļveža.

Bet kurš pirmais paskatījās uz debesīm, lai saprastu, kas notiek uz zemes un kāpēc viņu brāļi uzvedās noteiktā veidā? Kā izrādījās, joprojām nav skaidrs, kurš tieši un kad nāca klajā ar šo domāšanas veidu, taču vēsturnieki un astronomi joprojām zina, kāpēc tas ir ieguvis tādu popularitāti šodien.

Kā radās zodiaka zīmes?

Zvaigznes ir tikai viena no daudzajām lietām dabiskajā pasaulē, pie kurām cilvēki gadu gaitā ir vērsušies, lai meklētu atbildes. “Mēs patiešām nezinām, kurš pirmais nāca klajā ar ideju aplūkot dažādas lietas dabā un paredzēt ietekmi uz cilvēkiem. Ir daži pierādījumi, ka klinšu gleznojumos redzamie dzīvnieki un daži objekti parāda kādu garīgu formu, kas var ietekmēt cilvēku. Un, ja viņš nomierinās šo garīgo formu, viņam būs veiksmīgas medības. Tad to visu aizstāja zīlēšana, kad cilvēks dabā apsver dažas lietas un rūpīgi tās izpēta, piemēram, lasa tējas lapas, ”sacīja NASA Kosmosa zinātnes izglītības konsorcija civilzinātņu nodaļas vadītājs astronoms Stēns Odenvalds.

Dažas astroloģijas formas parādās dažādās seno kultūru uzskatu sistēmās.

Senajā Ķīnā augstmaņi uzskatīja aptumsumus vai saules plankumus kā sava imperatora labo vai slikto laiku zīmi, lai gan tika uzskatīts, ka šīm zīmēm ir mazāka nozīme citu cilvēku dzīvē (Odenvalds uzskata, ka sabiedrībā, kur zemāko slāņu cilvēkiem bija mazāka kontrole visu mūžu minēšana šķiet bezjēdzīga). Šķiet, ka sumarieši un babilonieši aptuveni otrās tūkstošgades vidum pirms mūsu ēras pastāvīgi praktizēja zīlēšanu. Piemēram, viņi uzminēja pēc plankumiem uz aknām un dzīvnieku iekšpuses. Viņu ideja, ka planētu un zvaigžņu novērošana palīdz izsekot dievu atrašanās vietai debesīs, attiecas uz Ammisaduka Veneras planšetdatoru. Šī planšetdators, kas datēts ar pirmo tūkstošgadi pirms mūsu ēras un izseko Veneras kustībai, tiek uzskatīts par vienu no agrākajiem tā saukto Babilonijas planētu zīmju fragmentiem. Senie ēģiptieši arī sekmēja ideju, ka zvaigžņu kombinācijas veido zvaigznājus, caur kuriem Saule, šķiet, iet cauri noteiktos gadalaikos.

Tiek uzskatīts, ka visas šīs idejas apvienojās, kad Aleksandrs Lielais iekaroja Ēģipti ap 330. gadu pirms mūsu ēras. “Iespējams, ka notika apmaiņa, kas mudināja grieķus iesaistīties planētu zīlēšanā, un, tā kā viņi bija dziļi iesaistīti matemātikā un loģikā, viņi izstrādāja daudz noteikumu, kā tas varētu darboties,” saka Odenvalds.

 

NASA ir aprakstījusi, kā šī loģika noveda pie mūsdienās zināmo zodiaka zīmju radīšanas šādi:

“Iedomājieties taisnu līniju, kas novilkta no Zemes caur Sauli un stiepjas kosmosā tālu aiz mūsu Saules sistēmas, kur atrodas zvaigznes. Tad iedomājieties, ka Zeme pārvietojas savā orbītā ap Sauli. Šī iedomātā līnija griezīsies, norādot uz dažādām zvaigznēm viena pilna apgrieziena ap Sauli laikā vai vienu gadu. Visas zvaigznes, kas atrodas tuvu iedomātajam plakanajam diskam, ko iezīmē šī iedomātā līnija, atrodas zodiaka zonā. Zodiaka zvaigznāji ir zvaigznāji, uz kuriem šī iedomātā taisne norāda savā ikgadējā ceļojumā.

Lasi vēl: Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons uzskata, ka ir bezjēdzīgi runāt ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu

Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk

Leave a Comment