Kā vīriešu izlasei nokļūt Parīzes olimpiskajās spēlēs?


Jau no 25. augusta līdz 10. septembrim sporta fanus priecēs gada gaidītākais basketbola forums FIBA Pasaules kausa izcīņa (FIBA World Cup 2023). Tas šoreiz notiks uzreiz trīs Āzijas valstīs – Filipīnās, Indonēzijā un Japānā.

Tā ir pirmā reize vēsturē, kad turnīrs norisināsies vienlaicīgi trīs valstīs un pirmā reize, kad tajā piedalīsies arī Latvijas vīriešu nacionālā izlase. Vēl patīkamāku šo panākumu padara fakts, ka “OlyBet Sports Bar” ir viens no ilggadējiem Latvijas Basketbola savienības (LBS) un valstsvienības atbalstītājiem, tāpēc piedzīvot šādus prieka brīžus kopā ir neatsverami!

Pasaules kausa izcīņā notiks cīņa arī par tiesībām startēt 2024. gada Parīzes Olimpiskajās spēlēs, jo iegūtās vietas tajā ir galvenais atlases kritērijs. Aktuālais jautājums – kā Latvijas izlase var kvalificēties olimpiādei, lai atkal pārrakstītu vēstures grāmatas?

FIBA Pasaules kausa finālturnīra izspēles formāts ir sekojošs – tam ir kvalificējušās 32 izlases no dažādiem FIBA izveidotajiem sacensību reģioniem: piecas no Āfrikas (FIBA Africa), septiņas no Amerikas (Ziemeļu un Dienvidamerikas jeb FIBA Americas), astoņas no Āzijas (FIBA Asia), kur ietilpst arī Okeānijas reģiona valstis, kā arī 12 no Eiropas zonas (FIBA Europe).

Komandas tiek iedalītas astoņās apakšgrupās ar nosaukumiem no A līdz H par četrām vienībām katrā. Katras grupas labākās divas komandas kvalificējas nākamajai kārtai jeb top 16, savukārt tālāk netikušās cīnīsies par 17. līdz 32. vietu, aizvadot, tā saukto, mierinājuma turnīru. Tiesa, arī tam ir nozīme olimpisko spēļu kontekstā. Kāda? Par to runāsim noslēdzošajās rindkopās.

Turpinot iesākto, tad top 16 fāzē komandām atkal būs jāaizvada grupu turnīrs pēc tāda paša principa: četras grupas pa četrām izlasēm katrā. Labākās divas vienības kvalificējas izslēgšanas spēļu kārtai jeb “play-off”, bet tālāk netikušās sadala 9. līdz 16. vietu. Savukārt “play-off” sākās īstā cīņa par olimpisko ceļazīmi.

Parīzes OS basketbola turnīrā piedalīsies tikai 12 izlases un pārstāvētiem jābūt visiem kontinentiem. Katrai zonai paredzēts sekojošs vietu skaits, vadoties pēc šī Pasaules kausa izcīņas finālturnīra rezultātiem:

• FIBA Asia – 1
• FIBA Americas – 2
• FIBA Oceania – 1*
• FIBA Africa – 1
• FIBA Europe – 2

*Atkāpei – lai tiktu uz Pasaules kausa izcīņu, Okeānijas izlases kvalifikācijā tiek pievienotas Āzijas komandām, bet uz olimpiādi šim reģionam ir garantēta viena vieta atsevišķi.

Respektīvi, “pa taisno” uz olimpiādi no šī Pasaules kausa kvalificēsies septiņas izlases, bet vēl četras tiks noskaidrotas kvalifikācijas turnīros. Francija kā olimpiādes rīkotāja savu vietu jau ir garantējusi. Kāpēc tas ir svarīgi Latvijai? Tāpēc, ka Latvijai turnīra noslēgumā jāfinišē kā vienai no divām labākajām Eiropas izlasēm.

Piemērs: Latvija finišē 6. vietā, bet priekšā ir tikai viena Eiropas izlase, bet pārējās četras ir citu kontinentu pārstāves. Ja Latvija būs trešā Eiropas komandu konkurencē, bet tai priekšā būs Francija, tas nozīmē, ka olimpiskā ceļazīme būs rokā, jo Francija jau ir garantējusi sev vietu.

Ja šis scenārijs nepiepildās, tad pastāv vēl iespēja izcīnīt vienu no četrām ceļazīmēm caur kvalifikācijas turnīriem.

Tajos piedalīsies 24 komandas, kuras būs sadalītas četros atsevišķos turnīros. Iedalījums ir sekojošs: katrā turnīrā būs divas grupas par trīs izlasēm, no kurām katras divas labākās iekļūs mini “play-off” turnīrā. Komanda, kura tajā uzvarēs (jātriumfē divos mačos pēc kārtas) arī iegūs kāroto biļeti uz Parīzi!
Vai Latvijai ir iespējas tikt uz olimpiādi arī tad, ja tā Pasaules kausa izcīņā neizkļūst no savas grupas?
Atbilde ir – jā, bet tādā gadījumā tai sākumā būs jācīnās par tikšanu uz olimpiskās kvalifikācijas turnīru. Latvija ielozēta H grupā kopā ar Franciju, Kanādu un Libānu. Ja tā iekļūst labāko divu skaitā, nākamajā kārtā pretī nāks divas labākās komandas no G grupas, kur spēlēs Spānija, Brazīlija, Kotdivuāra un Irāna.

Ja Latvija neizkļūst no grupas, tad tai jāaizvada divas spēles ar G grupas vājākajām vienībām, izveidojot P grupu. Matemātika ir vienkārša – šīs grupas uzvarētāji ieņems 17. līdz 20. vietu, otrās vietas ieguvēji 21. līdz 24. vietu, trešā vieta 25. līdz 28., bet pēdējie attiecīgi 29. līdz 32. vietu. Tā kā komandām pēc izkrišanas no cīņas par “play-off” paredzētas vēl divas spēles, tad kopvērtējumā tiks ņemts vērā kopā izcīnīto punktu skaits un gūto un zaudēto punktu attiecība,

Projicējot potenciāli neveiksmīgākos scenārijus, ja Latvijai neizdodas iekļūt top 16, tad, lai iegūtu vietu kādā no kvalifikācijas turnīriem, noteikti varētu pietikt ar izcīnītu 17. vietu jeb uzvaru mierinājuma turnīrā. Pavisam droši var teikt, ka arī ar 21. līdz 24. vietu varētu pietikt. Zemākas vietas jau liks Latvijai atrasties uz robežas. Taču, ja Latvija noslīdēs uz 28. vai zemāku vietu, tad arī kvalifikācijas turnīrs ies secen.

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Leave a Comment