Ķīnas retzemju magnētu eksports uz ASV jūnijā pieauga vairāk nekā septiņas reizes salīdzinājumā ar maija līmeni, iezīmējot strauju kritiski svarīgu minerālu plūsmas atjaunošanos, ko izmanto elektriskajos transportlīdzekļos un vēja turbīnās pēc Ķīnas un ASV tirdzniecības līgums.
Svētdien Vispārējās muitas pārvaldes dati liecina, ka izejošo piegāžu apjoms uz ASV no pasaulē lielākā retzemju magnētu ražotāja jūnijā pieauga līdz 353 metriskajām tonnām, kas ir par 660 % vairāk nekā maijā.
Tas notika pēc tam, kad jūnijā tika panāktas vienošanās, lai atrisinātu problēmas saistībā ar retzemju minerālu un magnētu piegādēm uz ASV. Mikroshēmu ražotājs Nvidia plāno atsākt savu H20 mākslīgā intelekta mikroshēmu pārdošanu Ķīnai saskaņā ar līgumu.
Ķīna, kas nodrošina vairāk nekā 90 % no pasaules retzemju magnētu piegādes, aprīļa sākumā nolēma savam eksporta ierobežojumu sarakstam pievienot vairākus retzemju elementus, atbildot uz ASV tarifiem.
Sekojošais straujais piegāžu kritums aprīlī un maijā, ko izraisīja eksporta licenču iegūšanai nepieciešamais ilgais laiks, bija izjaucis globālo piegādes ķēdi, piespiežot dažus autoražotājus ārpus Ķīnas apturēt daļēju ražošanu retzemju elementu trūkuma dēļ.
Kopumā Ķīna pagājušajā mēnesī eksportēja 3188 tonnas retzemju pastāvīgo magnētu visā pasaulē, kas ir par 157,5 % vairāk nekā 1238 tonnas maijā, lai gan jūnija apjoms joprojām bija par 38,1 % mazāks nekā atbilstošajā mēnesī 2024. gadā.
Analītiķi norādīja, ka magnētu piegādes, visticamāk, jūlijā turpinās atgūties, jo jūnijā licences ieguva vairāk eksportētāju.
Vairums ekspertu gan ir pārliecināti, ka, visticamāk, neskatoties uz pagaidu piegādes atjaunošanos, neskaidrību vēl joprojām ir vairāk nekā atbilžu, jo pastāv bažas par iespējamiem jauniem ierobežojumiem vai tarifu izmaiņām, kas varētu ietekmēt piegāžu stabilitāti un globālās ražošanas ķēdes.
2025.gada pirmajā pusē retzemju magnētu eksports salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājās par 18,9 % līdz 22 319 tonnām.