Viens no nozares sarežģītākajiem periodiem tuvojas beigām, un turpmākajos mēnešos cenas samazināsies līdz pusei no visu laiku augstākā līmeņa, liecina Spānijas Deoleo.
Olīveļļas cenas 2024. gadā turpina būt ietekmētas ar piegādes problēmām un klimata pārmaiņām, īpaši sausuma dēļ galvenajos ražošanas reģionos, piemēram, Spānijā, Grieķijā un Itālijā. ES olīveļļas cenas janvārī pieauga par 50% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, bet Apvienotajā Karalistē tās pieauga par 150%, salīdzinot ar 2021. gada beigām. Līdz gada sākumam cenas sasniedza rekordlīmeni, piemēram, 9,20 eiro par kilogramu Spānijā.
Spānijā, kur tiek ražota gandrīz puse no pasaules olīveļļas produkcijas, divus gadus pēc kārtas ilgušais sausums ierobežoja olīvu ražu, izraisot cenu kāpumu visā pasaulē.
Tomēr, pateicoties nelielam ražošanas atlabumam un pieprasījuma samazinājumam augsto cenu dēļ, sagaidāms, ka cenas samazināsies tuvākajos mēnešos, īpaši Spānijā, kur paredzama cenu krituma tendence
Deoleo, tādu sadzīves olīveļļas zīmolu kā Bertolli un Carbonell ražotājs, sagaida daudz labāku ražu 2024.–2025. gada sezonā.
“Perspektīvas nākamajiem mēnešiem ir pozitīvas, jo ir sagaidāms, ka tirgus sāks stabilizēties un normalizēsies, pakāpeniski atjaunojoties jaunajai ražai un pieaugot piedāvājumam,” CNBC sacīja Migels Angels Guzmāns, Deoleo galvenais pārdošanas speciālists, piebilstot, ka krīze nav pilnībā beigusies, jo joprojām pastāv spriedze dažu augstas kvalitātes olīveļļas cenās, piemēram, Extra Virgin.
Uzņēmums sagaida, ka cenas samazināsies uz pusi no rekordlīmeņiem, kas bija vērojami gada sākumā. “Paredzams, ka sākotnējās cenas sāksies no novembra, decembra līdz janvārim, ja laikapstākļi un ražas novākšanas apstākļi turpmākajās nedēļās saglabāsies stabili,” norāda Guzmans, ko citē CNBC.
Tikmēr citas Vidusjūras valstis saskaras ar pretrunīgām perspektīvām. Grieķija cīnās ar ilgstošu sausumu, kas sagrauj cerības uz spēcīgu ražu. Turcija, kas pagājušajā gadā kļuva par otro lielāko olīveļļas ražotāju pasaulē, lēš rekordlielu ražu, iegūstot 475 000 tonnu olīveļļas.