Divi NASA astronauti, kas jau vairāk nekā divus mēnešus ir iesprūduši kosmosā, 2025. gada februārī kopā ar SpaceX atgriezīsies uz Zemes.
Nasa paziņoja, ka Boeing Starliner kosmosa kuģis, ar kuru astronauti Sunita Viljamsa un Barijs Vilmors bija devušies uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS), atgriezīsies uz Zemes “bez apkalpes”.
Pāris 5. jūnijā pacēlās lidojumā, kas bija plānots kā astoņu dienu misija, bet tagad orbītā pavadīs aptuveni astoņus mēnešus.
Starliner ceļā uz SKS radās problēmas, tostarp hēlija noplūde, kas virza degvielu dzinējspēka sistēmā. Vairāki dzinēji arī nedarbojās pareizi.
Gan Boeing, gan SpaceX saņēma miljardus dolāru vērtus Nasa līgumus par komerciālu lidojumu nodrošināšanu kosmosā tās astronautiem. Boeing līguma vērtība bija 4,2 miljardi ASV dolāru, savukārt SpaceX, ko dibināja miljardieris Īlons Masks, saņēma 2,6 miljardus dolāru.
SpaceX līdz šim ir devusi deviņus lidojumus kosmosā ar apkalpi Nasa vajadzībām, kā arī dažus komerciālus lidojumus, bet šis bija pirmais Boeing mēģinājums veikt lidojumus ar apkalpi.
Boeing un NASA inženieri ir pavadījuši vairākus mēnešus, cenšoties izprast Starliner kuģa tehniskās problēmas.
Viņi ir veikuši testus un vākuši datus gan kosmosā, gan uz Zemes. Viņi cerēja noskaidrot problēmu cēloņus un atrast veidu, kā ar Starliner lidmašīnu droši nogādāt astronautus mājās.
Sestdien preses konferencē Nasa administrators Bils Nelsons sacīja, ka Boeing cieši sadarbojas ar NASA, lai saprastu, kādi uzlabojumi jāveic kosmosa kuģī.
“Lidojums kosmosā ir riskants pat tad, ja tas ir visdrošākais un visparastākais, un testa lidojums pēc būtības nav ne drošs, ne parasts,” viņš teica.
Ir pieņemts lēmums pagarināt pāra uzturēšanos uz SKS līdz 2025. gada februārim, lai viņi varētu atgriezties SpaceX kosmosa kuģī Crew Dragon.
Papildu laiks ļauj SpaceX palaist savu nākamo kuģi, kura pacelšanās paredzēta septembra beigās.
Bija paredzēts, ka tajā būs četri astronauti, bet tā vietā uz kosmosa staciju dosies divi. Tādējādi Vilmoram un Viljamsai paliek vieta, kur viņiem pievienoties transportlīdzeklī, lai atgrieztos uz Zemes plānotās misijas beigās nākamā gada februārī.
NASA paziņoja, ka abi astronauti iepriekš jau ir bijuši divreiz ilgākā laika periodā uzturējušies kosmosā un izprot izmēģinājuma lidojuma riskus, tostarp to, ka viņi stacijā atradīsies ilgāk, nekā plānots.
Boeing Starliner jau vairākus gadus bija aizkavējusies, jo kosmosa kuģa izstrādē bija radušās neveiksmes. Arī iepriekšējos lidojumos bez apkalpes radās tehniskas problēmas.
Boeing paziņojumā norādīja, ka tā turpina koncentrēties “uz apkalpes un kosmosa kuģa drošību”.
“Mēs veicam misiju, kā to noteikusi NASA, un gatavojamies drošai un veiksmīgai atgriešanai bez apkalpes,” piebilda uzņēmums.