Iepriekšēja vienošanās par tarifu strīda atvieglošanu ar ASV tiek uzskatīta par nenovēršamu, taču ES ir noraizējusies par visaptveroša nolīguma sarunām un transatlantiskajām attiecībām, kas sekos.
ES sagaida, ka tirdzniecības attiecības ar ASV saglabāsies sarežģītas pat pēc tam, kad tiks panākta principiāla vienošanās par tarifu strīda atrisināšanu starp abiem transatlantiskajiem partneriem, norāda ES diplomāti.
“Mēs nepārtraukti strādājam, lai panāktu sākotnēju vienošanos ar ASV – lai saglabātu pēc iespējas zemākus tarifus un nodrošinātu stabilitāti, kas nepieciešama uzņēmumiem,” ceturtdien sacīja Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, piebilstot: “Taču mēs arī neesam naivi. Mēs zinām, ka attiecības ar ASV, iespējams, neatgriezīsies pie tā, kādas tās bija agrāk.”
ES gaida lēmumu no ASV prezidenta Donalda Trampa, kuram uz galda ir ES un ASV tirdzniecības nolīgums, lai atrisinātu tarifu strīdu, kas ilgst kopš marta vidus, liecina viņa tirdzniecības sekretāra Hovarda Latnika izteikumi ASV plašsaziņas līdzekļos.
ASV pašlaik piemēro 50% tarifus ES tēraudam un alumīnijam, 25% automašīnām un 10% visam ES importam. Lai gan pamatnolīgums tagad šķiet sasniedzams, tas būs tikai pirmais solis ceļā uz visaptverošāku tirdzniecības līgumu, un tas, kas notiks tālāk, rada bažas eiropiešu vidū. 14.jūlijā ES tirdzniecības ministri tiksies, lai apspriestu savu attiecību nākotni ar ASV.
ES dalībvalstis nebūs apmierinātas ar nolīgumu
“Pat ja būs tirdzniecības nolīgums, tas, iespējams, nebūs tā beigas,” sacīja viens ES diplomāts, “tirdzniecības attiecības ar ASV ir kļuvušas trauslas un neparedzamas.”
Ilgu laiku aizstāvot nulles tarifa piedāvājumu visām rūpniecības precēm no abām Atlantijas okeāna pusēm, Komisija tagad ir vienojusies par 10% bāzes tarifa likmi ES precēm, kuras ieved ASV.
Izņēmumi var attiekties uz lidmašīnām un stiprajiem dzērieniem, taču progress sarunās par citām stratēģiskām nozarēm, piemēram, automašīnām, alumīniju, tēraudu un farmāciju, joprojām ir nestabils.
ES diplomāts sacīja, ka dalībvalstis nebūs apmierinātas ar principā panākto vienošanos. “Lielākā daļa cilvēku sagaida vienošanos, bet, ja būs vienošanās, kas mūs no Eiropas viedokļa nepanāks labāku stāvokli nekā iepriekš, mums būs paaugstināti tarifi, kas negatīvi ietekmēs tirdzniecību starp ES un ASV,” viņš teica.
Cits ES diplomāts prognozēja sarežģītas sarunas starp 27 ES valstīm. Kad principā panāktā vienošanās būs apstiprināta, katra valsts ņems savu kalkulatoru, lai novērtētu, kā tā ietekmē tās ekonomiku un kas būs jāapspriež visaptverošākā nolīgumā, lai ierobežotu negatīvo ietekmi uz tās tirdzniecību.
Īstermiņā varētu būt liela spriedze par to, vai ES vajadzētu īstenot 21 miljarda eiro vērto pretpasākumu sarakstu, kas vērsts pret ASV produktiem un kura darbība ir apturēta līdz 14. jūlijam. Dažas valstis, piemēram, Vācija un Itālija, kuras ir ļoti iesaistītas tirdzniecībā ar ASV, atbalsta elastīgu, neeskalējošu pieeju. Citas, piemēram, Francija, vēlas parādīt spēku.
Ziņots, ka ir gatavs arī otrais pretpasākumu saraksts. Pēc diplomātu teiktā, Komisijas ierosinātā summa — 95 miljardi eiro ASV produktu vērtībā — ir samazināta. Tomēr Komisija paziņoja, ka tā īstenošana vēl nav noteikta.