Eiro attiecībā pret dolāru nokrīt līdz zemākajam līmenim pēdējo divu gadu laikā

Eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru turpināja krities līdz jaunam zemākajam līmenim vairāk nekā divu gadu laikā, jo pastāv bažas par eirozonas ekonomiku, Trampa tarifiem un monetārās politikas neatbilstību starp ECB un Fed.

Eiro kurss pret ASV dolāru samazinājās par 0,9%, ceturtdien sasniedzot 1,02, kas ir zemākais līmenis kopš 2022. gada 21. novembra.

Jaunā gada sākumā kopējā valūta palielināja vājumu pret savu ekvivalentu, jo bažas par eirozonas ekonomikas perspektīvām, politisko nestabilitāti un monetārās politikas neatbilstību starp Eiropas Centrālo banku (ECB) un Federālo rezervju sistēmu (Fed).

EUR/USD pāris ir strauji krities no 2024. gada maksimuma virs 1.12 septembrī, iezīmējot 9% kritumu trīs mēnešu laikā. ASV dolāra spēks, ko pastiprināja Donalda Trampa uzvara prezidenta amatā, kopš novembra ir saasinājusi eiro vājumu.

Paritāte ir redzama

Analītiķi sagaida, ka eiro un dolāra pāris sasniegs paritāti 2025. gadā, kas pēdējo reizi bija 2022. gadā, kad Krievija uzsāka pilna mēroga militāru operāciju Ukrainā.

Vēl vairāk eirozonas problēmas saasināja fakts, ka Ukraina apturēja Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropu pēc piecu gadu līguma termiņa beigām trešdien. Šī attīstība ir likusi daudzām Eiropas valstīm bargā ziemas laikā paļauties uz dārgākām apkures alternatīvām.

Dabasgāzes nākotnes līgumi šonedēļ pieauga līdz divu gadu augstākajam līmenim vairāk nekā 4 USD par miljonu britu siltuma vienību (MMBtu), bet piektdienas Āzijas sesijas laikā atkāpās līdz USD 3,66 MMBtu.

Vāji ekonomikas dati vēl vairāk uzsver problēmas. S&P Global pēdējais Francijas un Vācijas ražošanas PMI decembrī uzrādīja nepārtrauktu nozares samazināšanos.

Francija ziņoja par straujāko ražošanas aktivitātes kritumu kopš 2020. gada maija, savukārt Vācijas apstrādes rūpniecības izlaide sasniedza trīs mēnešu zemāko līmeni.

Decembrī Francijas centrālā banka pārskatīja savu ekonomikas izaugsmes prognozi 2025. gadam līdz 0,9%, salīdzinot ar iepriekš prognozēto 1,2%.

Gan Francija, gan Vācija cīnās ar politisko nestabilitāti, valdošo partiju koalīcijām sabrūkot galēji labējo spēku pieaugumam.

Visā pasaulē eirozona saskaras ar pieaugošiem riskiem Trampa prezidentūras laikā. ASV ievēlētais prezidents ir apņēmies noteikt augstākus tarifus importam no Ķīnas, Kanādas un Meksikas.

Lai gan nav sniegti skaidri paziņojumi, Eiropas autoražotāji ir īpaši neaizsargāti pret iespējamiem tarifu paaugstinājumiem.

Dolāra dominēšana

ASV dolāra vērtība strauji pieauga Fed monetārajā politikā un Trampa prezidentūras laikā. Dolāra indekss ceturtdien pieauga līdz 109 punktiem, kas ir augstākais rādītājs kopš 2022. gada novembra.

Fed uzsāka mīkstināšanas ciklu, septembrī samazinot likmi par 50 bāzes punktiem. Tomēr banka pārgāja uz daudz stingrāku nostāju, ņemot vērā stabilus darbavietu datus un citu ekonomikas datu uzlabošanos.

Decembrī Fed, kā gaidīts, samazināja procentu likmi par 25 bāzes punktiem. Tomēr banka 2025. gadā pauda tā saukto vanagu nostāju attiecībā uz tās mīkstināšanas ciklu.

Fed dotā diagramma, kas paredz procentu likmju turpmāko virzību, norādīja uz pusi procentpunkta likmes samazinājumu 2025. gadā, salīdzinot ar septembrī paredzēto procentuālo samazinājumu.

Turpretim ECB, visticamāk, paātrinās savu likmju samazināšanas ciklu 2025. gadā. ECB 2024. gadā samazināja savu politikas likmi par pilnu procentu punktu, un analītiķi sagaida vēl vienu procentu likmi nākamgad, jo eirozona turpinās saskarties ar ekonomisku un politisku situāciju.

Tie ietver pastāvīgu politisko nestabilitāti, Ķīnas ekonomikas palēnināšanos un Trampa prezidentūras sekas, kas visas veicina reģiona drūmas ekonomikas perspektīvas.

 

Leave a Comment