Straujš tabakas cenu kāpums. Vai iedzīvosies kontrabandisti un krūmu ražotāji?

Akcīzes nodoklis tabakas produktiem saskaņā ar valdības un Saeimas lemto 1. martā pieaugs par 15% līdz 20% dažādās produktu kategorijās, un tas ir līdz šim straujākais kāpums šajā sektorā. Pieaugums attiecas ne tikai uz parastajām cigaretēm un cigāriem, bet arī uz e-cigaretēm, kurās tiek izmantots šķidrums.

Pārvēršot šos procentus saprotamākos skaitļos, cigarešu paciņas cena pieaugs par 49 līdz 50 centiem, bet, ņemot vērā inflāciju un ražošanas izmaksu pieaugumu, cenu kāpums varētu būt vēl lielāks. Tik liels cenas pieaugums vienā piegājienā nekad vēl nav bijis, jo, kopš Latvija ir Eiropas Savienībā, vidēji pieaugums gadā bija pieci procenti.

Piemēram, pagājušajā gadā šis pieaugums bija 18 centi uz cigarešu paciņu. Tātad redzam, ka starpība ir būtiska. Jāņem arī vērā, ka nodokļu politiku izstrādā trim gadiem uz priekšu – tā saucamās projektu tāmes.

Un tajās periodā līdz 2026. gadam ir paredzēts ik gadu līdzīgs akcīzes pieaugums,” skaidro muitas tiesību eksperts Aigars Šveicers, piebilstot, ka pēc diviem gadiem cigarešu paciņa maksās jau vismaz par vienu eiro dārgāk nekā šobrīd.

Pēc A. Šveicera vārdiem, valdības lēmumi nodrošina, ka dažiem produktiem – pirmām kārtām cigaretēm – būs vislielākais cenu pieaugums, bet citām kategorijām, piemēram, elektroniskajām cigaretēm, nebūs tik liels akcīzes nodoklis, cik varbūt varētu būt.

“Bažas ir tieši par kontrabandas un nelegālo cigarešu pieaugumu. Pateicoties lielākai akcīzei, ieņēmumi valsts budžetā palielināsies uz papīra, taču aritmētiskais pieaugums jau nebūs atbilstīgs šim akcīzes palielinājumam. Neliels smēķētāju skaits varbūt tiešām atteiksies no smēķēšanas, jo nospriedīs, ka pīpēšanas lieta izmaksā pārāk dārgi, taču daļa pievērsīsies nelegālajai produkcijai, jo tā būs lētāka.

Līdz šim lētākais tabakas produkts bija sagrieztās tabakas lapas, no kurām katrs pats varēja tīt cigaretes, bet tagad 40 gramu paciņa maksās par 67 centiem dārgāk, kas cenas ziņā to noliks tajā pašā plauktiņā, kur pārējos tabaku saturošos produktus.

Un tie, kuri nevarēs atļauties to maksāt, skatīsies uz nelegālo tirgu. Pieredze rāda, ka tā vienmēr ir noticis,” rezumē A. Šveicers.

Cenu pieaugums veicina arī nelegālo ražošanu pagrīdes rūpnīcās. Šajā gadījumā problēma ir ne tikai tā, ka valsts budžetam iet garām liela nauda, bet arī pilnīgs produkcijas kvalitātes kontroles trūkums.

“Mēs jau nezinām, no kā šīs pagrīdes fabrikas ražo cigaretes – pilnīgi iespējams, ka tajās ir tik kaitīgas vielas, no kurām veselība cietīs trīsreiz vairāk nekā no parastas smēķēšanas. Un iznākumā mēs būsim nevis no akcīzes ieguvuši lielākus ieņēmumus medicīnas budžetā, bet gan lielākus izdevumus nekvalitatīvo cigarešu izraisīto slimību ārstēšanai,” brīdina eksperts.

Kā ziņots, 1. martā spēkā stājas jaunas tabakas produktu akcīzes likmes, kas būtiski paaugstinās nikotīnu saturošu produktu cenas saskaņā ar likuma grozījumiem, kurus Saeima pieņēma aizvadītā gada beigās.

No vienas puses, cigaretes nav pirmās nepieciešamības prece, turklāt arī veselībai nodara kaitējumu, tādēļ īpašam satraukumam par cenu kāpumu it kā nebūtu pamata. Taču, no otras puses, ir pamats domāt, ka straujš cenu pieaugums aktivizēs tabakas nelegālo apriti un iznākumā zaudējumu var būt vairāk nekā ieguvumu.

Visu rakstu lasi portālā Jauns.lv – (saite uz https://jauns.lv/raksts/zinas/596265-tabakas-cenu-kapums-aktivizes-melno-tirgu)

Iesaki šo rakstu citiem!

Leave a Comment