Vai jebkāda smēķēšana ir droša? Cigaretes, e-cigaretes un karsēta tabaka – VISS izraisa nopietnus plaušu bojājumus

Foto: Shutterstock

Iespējams, nav drošas smēķēšanas alternatīvas cigaretēm, teikuši zinātnieki. Populāras apsildāmās tabakas ierīces var nodarīt plaušu šūnām tādus pašus bojājumus kā tradicionālās cigaretes. Pagaidām e-cigaretes jeb tvaiki, kā tas ir zināms, ir toksiskas arī šūnām, kas aizsargā plaušas, tāpēc arī tās var nebūt droša alternatīva.

Abas elektroniskās ierīces, kuras tūkstošiem cilvēku izmanto smēķēšanas atmešanai, tagad tiek uzskatītas par tādām, kas izraisa elpceļu bojājumus cilvēkiem ar plaušu slimībām emfizēmu, bronhītu un vēzi.

Austrāliešu pētnieki konstatēja, ka tie nodara kaitējumu plaušu šūnām, kas aizsargā elpceļus, līdzīgi cigarešu dūmiem. Bet kampaņas dalībnieki ir skeptiski noskaņoti un apgalvo, ka izgarošana un apsildīta tabaka joprojām ir drošāka par smēķēšanu.

Pētījumā aplūkota IQOS – “nākamās paaudzes” apsildāmā tabakas ierīce, ko izmanto 6,6 miljoni cilvēku un kas tiek pārdota globāli.

Cena par startera komplektu no Amazones ir lielāka par 50 sterliņu mārciņām, bet cietais izstrādājums silda, nevis dedzina tabaku, lai radītu līdzīgu garšu cigaretēm, bet zemāku ķīmisko vielu līmeni. Tomēr pētījumā tika konstatēts, ka tas sabojā cilvēka plaušu šūnas, mainot to struktūru un izraisot iekaisuma reakciju.

Dr. Suhvinders Sohals vadīja pētījumu no Tasmānijas Universitātes, apskatot cigaretes, e-cigaretes un IQOS, ko gatavo tabakas gigants Philip Morris International.

Viņš teica: “Mūsu rezultāti liecina, ka visi trīs ir toksiski mūsu plaušu šūnām un ka šīs jaunās uzkarsušās tabakas ierīces ir tikpat kaitīgas kā smēķējot tradicionālās cigaretes. Šo divu veidu plaušu šūnu bojājumi var iznīcināt plaušu audus, kas izraisa letālas slimības, piemēram, hronisku obstruktīvu plaušu slimību, plaušu vēzi un pneimoniju, un var palielināt astmas attīstības risku, arī nedzimušiem bērniem. Tāpēc mums nevajadzētu pieņemt, ka šīs ierīces ir drošāks variants.”

Cigaretes, elektroniskās cigaretes un sildāmās tabakas ierīces satur nikotīnu – atkarību izraisošu vielu, ar kuru cilvēki saskaras. Bet e-cigaretes satur šķidru nikotīna formu, ko karsē izelpojamos tvaikos, izvairoties no tabakas dūmu radītā kaitējuma.

Spied nākošo lapu, lai uzzinātu, kā tika veikts pētījums

Iesaki šo rakstu citiem!
loading...

Pievienot komentāru